SAS przejmuje oprogramowanie do generowania danych syntetycznych firmy Hazy, aby rozszerzyć ofertę w zakresie generatywnej AI

SAS, światowy lider w dziedzinie danych i sztucznej inteligencji, ogłosił przejęcie oprogramowania firmy Hazy, pioniera w rozwoju danych syntetycznych. Jest to strategiczny krok mający na celu jeszcze większe wzmocnienie bogatego portfolio SAS w zakresie danych i AI, a także zapewnienie klientom nowych możliwości generowania danych syntetycznych w obliczu szybkiego rozwoju i coraz szerszego zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji.

To posunięcie umacnia pozycję SAS jako lidera innowacji w zakresie danych, umożliwiając tworzenie bardziej niezawodnych i bezpiecznych aplikacji AI oraz otwiera możliwość integracji z platformą SAS® Viya®.

„Przejęcie praw własności intelektualnej Hazy stanowi kluczowy krok w wypełnianiu naszego zobowiązania do wprowadzania innowacji w zarządzaniu danymi i sztuczną inteligencją nowej generacji” – powiedział Jim Goodnight, CEO SAS. „Hazy jest pionierem w dostarczaniu danych syntetycznych jako realnego rozwiązania dla przedsiębiorstw, a analitycy plasują tę firmę w czołówce dostawców oprogramowania w tej kategorii. Dzięki integracji z tą technologią możemy zaoferować naszym klientom wyjątkowe możliwości bezpiecznego i efektywnego korzystania z danych, co pozwoli na modelowanie scenariuszy, które dotychczas były poza zasięgiem i zapewni im przewagę nad konkurencją”.

Dzięki możliwościom danych syntetycznych Hazy, SAS umożliwi klientom rozwijanie innowacji i prowadzenie szczegółowych badań, nawet w sytuacjach, gdy dostęp do rzeczywistych danych jest ograniczony lub ich jakość jest niewystarczająca.

„Dane są przełomowym rozwiązaniem dla firm wdrażających AI, zwłaszcza w branżach o wysokich wymaganiach dotyczących ochrony prywatności, takich jak opieka zdrowotna i finanse. To przejęcie podkreśla rosnące zapotrzebowanie na dane syntetyczne, które są integralnym składnikiem nowoczesnego zestawu narzędzi AI, rozwiązującym problemy związane z niedoborem danych i ich prywatnością, poprawiającym dokładność modeli oraz redukującym błędy wynikające ze stronniczości” – powiedziała Kathy Lange, Research Director, AI Software w IDC.

Dane syntetyczne, które odzwierciedlają statystyczne wzorce rzeczywistych danych bez ujawniania prywatnych, możliwych do zidentyfikowania lub zastrzeżonych informacji, zmniejszają ryzyko związane z rzeczywistymi danymi i zwiększają zakres danych dostępnych do analizy i sztucznej inteligencji. Dzięki temu analitycy mogą kształtować i równoważyć zestawy danych, uzyskując bardziej solidne i wiarygodne wyniki oraz innowacyjne rozwiązania.

„Analitycy przewidują, że do 2026 roku 75 proc. firm będzie wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia syntetycznych danych klientów, podczas gdy w 2023 roku było to mniej niż 5 proc. Dla klientów SAS jest to strategiczny postęp, który wzmacnia pozycję SAS jako lidera w dziedzinie AI i analityki. Dzięki danym syntetycznym klienci mogą przeprowadzać dogłębne badania i innowacje, uzyskując dostęp do danych, które dotychczas były poza ich zasięgiem ze względu na problemy z ich dostępnością lub jakością” – dodał Bryan Harris, Chief Technology Officer w SAS.

Przejęcie to rozszerza wcześniejsze ogłoszenie dotyczące usługi SAS Data Maker. Odpowiada ona na wyzwania związane z danymi, generując dane syntetyczne, które statystycznie reprezentują oryginalne zestawy danych bez naruszania prywatności, jednocześnie upraszczając procesy i oszczędzając zasoby.

Integracja technologii Hazy z SAS Data Maker zapewni klientom SAS znaczącą przewagę konkurencyjną poprzez:

  • Większą innowacyjność dzięki dostępowi do bogatych, syntetycznych zestawów danych, które wcześniej były niedostępne, zapewniającemu nowe możliwości i przełomowe odkrycia.
  • Szybsze wprowadzanie produktów na rynek dzięki szybkiemu generowaniu wysokiej jakości danych syntetycznych, przyspieszającemu rozwój projektów AI.
  • Wiarygodne systemy AI oparte na solidnych procesach tworzenia danych syntetycznych i zróżnicowanych zestawach danych syntetycznych, umożliwiające organizacjom rozwój wiarygodnych systemów AI zgodnych z normami etycznymi.
  • Zwiększoną prywatność i bezpieczeństwo danych zapewnianych przez dane syntetyczne, które nie ujawniają rzeczywistych, identyfikowalnych informacji, co umożliwia organizacjom działanie z pełnym zaufaniem.
  • Oszczędność kosztów poprzez zminimalizowanie zależności od kosztownych metod gromadzenia danych, dzięki czemu dane do analizy są bardziej dostępne.

Ulepszone rozwiązania w zakresie danych wynikające z tego przejęcia będą dostępne na całym świecie, a ich pierwsza wersja pojawi się na początku 2025 roku.

 

IT Channel Leaders 2024: „Współpraca i partnerstwo najważniejsze” – wspólnie podkreślili czołowi przedstawiciele branży IT podczas debaty „Liderzy Branży”