Satya Nadela: AI zmieni sposób w jaki komunikujemy się z komputerem

Satya Nadela skupił się w swoim tegorocznym liście przesłanym do akcjonariuszy przede wszystkim na rozwijaniu rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji i jej wykorzystaniu w usługach Microsoftu. Jak wynika ze słów prezesa Microsoftu, w przyszłości z komputerem będziemy komunikować się przede wszystkim głosowo. Ten moment przybliżają ostatnie osiągnięcia w zakresie przetwarzania języka naturalnego.

W ostatnich miesiącach Microsoft wprowadza nowe usługi, które pojawiają się zarówno w systemie Windows jak i w oprogramowaniu. Usługa Copilot jest obecna w narzędziach programistycznych (GitHub) oraz biznesowych (Dynamics 365), gdzie pomaga usprawniać pracę wielu osób. Zdaniem prezesa Microsoftu, sztuczna inteligencja, a w szczególności ostatnie osiągnięcia w zakresie przetwarzania języka naturalnego i dużych modeli językowych (Large Language Models), zmienią także sposób, w jaki posługujemy się sprzętem elektronicznym.

Długa historia informatyki została pod wieloma względami ukształtowana przez dążenie do coraz bardziej intuicyjnych interfejsów człowiek-komputer – klawiatur, myszy, ekranów dotykowych. Wierzymy, że teraz zrobilismy kolejny duży krok naprzód – język naturalny – i szybko wyjdziemy poza niego, aby widzieć, słyszeć, interpretować i nadawać sens naszym intencjom i otaczającemu nas światu.

Jak podkreśla prezes Microsoftu, AI dotknie wszystkich branż oraz będzie obecna w każdym rodzaju oprogramowania. Satya Nadela przypomniał, że celem jego firmy jest dostosowywanie się do zmieniających się warunków i trendów technologicznych, które mają wpływ na rynkową rzeczywistość. Dużą część wypowiedzi Nadela poświęcił też misji, jaka przyświeca Microsoftowi, a którą amerykański producent realizuje we współpracy zarówno z innymi firmami, jak i z administracją rządową wielu krajów.

W obliczu trwającej transformacji technologicznej nasza misja, aby wzmacniać każdą osobę i każdą organizację na świecie, pozostaje niezmienna. Jako firma wierzymy, że możemy być siłą, która pomoże zdemokratyzować pojawiające się nowe technologie i możliwości, które zostaną dzięki nim odblokowane dla każdego kraju, społeczności i jednostki, a jednocześnie ograniczymy pojawiające się ryzyka.

Satya Nadela przedstawił też postępy we wdrażaniu wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Od początku roku amerykańskie przedsiębiorstwo stopniowo wprowadza nowe usprawnienia na swojej platformie, m.in. udostępniając specjalny panel, w którym użytkownicy mogą zdecydować, w jaki sposób ich dane będą wykorzystane. Z tej możliwości każdego miesiąca korzysta ponad 3 miliony osób.

Aby wywierać pozytywny wpływ za pomocą technologii, ludzie muszą być w stanie zaufać technologiom, z których korzystają, i firmom, które za nimi stoją. Dla nas zdobywanie zaufania obejmuje odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji, ochronę prywatności oraz zwiększanie bezpieczeństwa cyfrowego i cyberbezpieczeństwa.

Prezes Microsoftu pochwalił się też rekordowymi przychodami z ostatniego roku fiskalnego w wysokości 211 miliardów dolarów. Z kolei zysk operacyjny firmy przekroczył 88 miliardy dolarów.