Satya Nadella, prezes Microsoft odwiedził Polskę. Podkreślił rolę rozwijających się technologii w budowaniu cyfrowego świata, w tym cyfrowej Polski.

29 marca Satya Nadella, Prezes (CEO) Microsoft odwiedził Polskę. Podczas swojej pierwszej wizyty w naszym kraju odbył on szereg spotkań z Klientami i Partnerami Microsoft w Polsce – przedstawicielami administracji publicznej, biznesu, organizacji pozarządowych i środowiska startupowego. Był też głównym prelegentem podczas konferencji var Sovia = new Tech();, która zgromadziła pół tysiąca programistów i przedstawicieli firm tworzących oprogramowanie. W swoim wystąpieniu, Nadella podkreślił rolę rozwijających się technologii w budowaniu cyfrowego świata, a w tym również cyfrowej Polski, opartej na talentach i potencjale twórczym jej mieszkańców.

 

Transformacja biznesu, przemysłu, medycyny, ale także sektora edukacji jest możliwa dzięki nowym technologiom, takim jak chmura obliczeniowa, Big Data, sztuczna inteligencja (AI) czy uczenie maszynowe. Technologie cyfrowe stanowią podstawę do tworzenia nowych modeli biznesowych i optymalizowania procesów, a liczne przykłady organizacji, które dzięki nim transformują swoje działania są potwierdzeniem tej tezy. CEO Microsoft podkreślił znaczenie i poziom wiedzy polskich programistów, którzy rozwijając swoje projekty, przyczyniają się do zacierania granic pomiędzy systemami fizycznymi, światem cyfrowym a systemami biologicznymi. Rolą firm takich jak Microsoft jest wsparcie ich w globalnej ekspansji pomysłów i tworzeniu produktów czy usług, które mają potencjał do tego, by realnie zmieniać życie użytkowników na całym świecie, czyniąc je lepszym i łatwiejszym.

 

 

W trakcie konferencji w Warszawie, Nadella podkreślił, że spotkanie z polskimi twórcami oprogramowania było wyjątkowym źródłem energii. Podczas swojego wystąpienia przedstawił on szanse jakie tworzy cyfrowa transformacja dla polskich developerów i organizacji. Wskazał również przykłady przedsiębiorstw i instytucji, takich jak Inter Cars, mBank, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu oraz Polska Akcja Humanitarna, które wprowadzają innowacje i kreują nowe ścieżki rozwoju, dzięki wykorzystaniu technologii. Na zakończenie Nadella powiedział: „Szanse, które tworzy technologia inspirują nas wszystkich. Mam nadzieję, że za kilka lat wrócę do Polski i zobaczę jak wykorzystaliście jej możliwości – nie tylko, jak patrzycie na świat, ale jak zmieniacie świat, który widzicie.

 

Podczas spotkania var Sovia = new Tech();, Nadella podkreślił rolę twórców oprogramowania i startupów jako siły napędowej gospodarki opartej na innowacji. Wspomniał także o polskich projektach i ich twórcach – MedApp, Senfino, Synerise. Adresując swoje wystąpienie do zebranych na sali developerów, Nadella podkreślił znaczenie ich produktów i usług ułatwiających prowadzenie biznesu, ochronę zdrowia czy poprawę jakości życia.

 

 

W trakcie wizyty w Warszawie Nadella spotkał się również z przedstawicielami młodych firm technologicznych tworzących rozwiązania w oparciu o technologie Microsoft – oprócz wspomnianych wcześniej MedApp, Senfino, Synerise, spotkał się również z firmą Vintom, a także startupami technologicznymi – Edge, Goyello, Microscope IT and Querona. Nadella poświecił dużo uwagi polskim twórcom oprogramowania, czerpiąc również inspirację z ich pracy i pasji. W trakcie jednego ze spotkań, w którym obok Nadelli udział wzięli również Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju i Finansów, Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska oraz Tomasz Rutkowski, Prezes Senfino ogłoszona została nowa inicjatywa na polskiej scenie startupowej pod nazwą Startberry. Jest to autorskie przedsięwzięcie trzech partnerów – Senfino, młodej firmy technologicznej, która wyrosła z konkursu Imagine Cup, EY oraz Microsoft.

 

650 m2 przestrzeni Startberry w Warszawie przy ul. Grochowskiej 306 to miejsce, gdzie młode spółki pracując nad swoimi projektami będą mogły korzystać na bieżąco z dostępu do najnowszych technologii, mentoringu i doradztwa ekspertów, licznych warsztatów i hackatonów a także przestrzeni do pracy w inspirującym środowisku. Startberry ma stanowić centrum wymiany wiedzy oraz miejsce spotkań społeczności startupów, developerów i przedsiębiorców. Oficjalne otwarcie już w lipcu 2017.

 

***

EDGE – firma specjalizuje się w implementacji rozwiązań IT, w tym w integracji systemów i wspieraniu procesów na rynkach b2b i b2c. Rozwiązanie Plastream to platforma wideo z zaawansowanymi funkcjami analizy poznawczej. Innowacyjny silnik sztucznej inteligencji, mechanizmy machine learning i analiza dużych zbiorów danych umożliwiają łatwe i szybkie zarządzanie, analizowanie i zarabianie na treściach w Internecie.

Goyello jest jedną z pierwszych firm tworzących oprogramowanie w Polsce, która wprowadziła do swoich projektów technologię chmury Microsoft Azure. Firma tworzy własne produkty, takie jak, takie jak Webmerce (platforma e-commerce), ARMS – zaawansowany system zarządzania ryzykiem (wykorzystujący mechanizmy Azure Machine Learning) oraz League of Geeks – oparta na grywalizacji platforma rozgrywek dla specjalistów IT. Wszystkie rozwiązania firmy działają w oparciu o Microsoft Azure.

MicroscopeIT – firma specjalizuje się w rozwoju technologii opartych na chmurze, które usprawniają przeglądanie, zarządzanie i przetwarzanie dużych ilości danych w kontekście mikroskopii. Firma rozwija także drugi projekt, który pojawił się jako spin-off od głównej działalności. Dedykowany przetwarzaniu obrazów histopatologicznych Histopixel stosuje mechanizmy Deep Learning na rzecz diagnozowania nowotworów. Obrazy o wysokiej rozdzielczości gigapikseli są rozpoznawane w chmurze a algorytmy sztucznej inteligencji (AI) przyspieszają i ułatwiają pracę histopatologa.

MedApp – kieruje swoje rozwiązania do sektora medycznego, rozwijając tym samym trend telemedycyny. Startup wykorzystuje chmurę Microsoft Azure jako fundament produktów i usług na rzecz prowadzenia zdalnych badań EKG w czasie rzeczywistym, które wykorzystują mechanizmy uczenia maszynowego oraz Internet Rzeczy. Dodatkowo, startup pracuje nad stosowaniem okularów mieszanej rzeczywistości (mixed reality) w realizowaniu procedur kardiologii interwencyjnej.

Querona – celem firmy jest demokratyzacja Business Intelligence i analityki danych przez upowszechnienie ich stosowania dla średnich oraz dużych firm a także przedsiębiorstw w ramach całej organizacji: marketingu, sprzedaży, finansów i działalności operacyjnej.

Senfino – software house, który 6 lat temu wyrósł z konkursu Imagine Cup. Obecnie to prężnie działająca firma z filią w Nowym Jorku, która liczy ponad 30 osób. Senfino skupia swoje działania na rozwoju oprogramowania „na miarę”, głównie aplikacji mobilnych i usprawnianiu technologii i rozwiązań swoich partnerów i klientów.

Synerise – to kompleksowa platforma omnichannel i narzędzie marketingowe, które łączy w sobie dane online oraz te ze świata offline, aby wspomagać zespoły sprzedażowe i marketingowe w optymalizacji i automatyzacji marketingu. Oparta o Microsoft Azure platforma zmienia sposób, w jaki firmy zarządzają procesami sprzedaży w Internecie.

Vintom – firma, która specjalizuje się w budowaniu większego zaangażowania klientów, wykorzystując w tym celu obraz wideo w zakresie personalizacji i automatyzacji procesów sprzedaży. Vintom oferuje użytkownikom doświadczenie marki „skrojone na miarę”, dopasowane do ich indywidualnych oczekiwań.