Scanway zaangażowane do współrealizacji wstępnej fazy A misji księżycowej Mani

Spółka Scanway podała, że rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Kopenhaskim z Danii. Jednostka naukowa jest liderem konsorcjum, które realizuje misję księżycową o nazwie Mani. Firma podała, że wartość kontraktu wstępnej fazy A przypadającej dla konsorcjum wynosi 150 000 euro. Z tej puli blisko 30% przypadnie na Scanway.

Misja realizowana jest w ramach programu Małych Misji Księżycowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ma ona w zamyśle wykonanie fotometrycznego mapowania powierzchni Księżyca z najwyższą dotychczas rozdzielczością przestrzenną (w skali mikrometrów).

„W skład konsorcjum realizującego projekt Mani wchodzi Uniwersytet Kopenhaski (lider konsorcjum), Scanway oraz duńska firma Space Inventor A/S, z którym spółka zawarła porozumienie o współpracy (…). Prace planowane są do końca I półr. 2025 r. Po ich zakończeniu, ESA podejmie decyzję czy projekt Mani będzie kontynuowany w ramach kolejnych faz” – napisano w komunikacie.

W ocenie samej spółki zaangażowanie polskiej firmy w projekt może mieć istotny wpływ na kształtowanie się sytuacji finansowej w przypadku ewentualnego wyboru projektu do realizacji kolejnych faz przez ESA.

Zwiększenie dokładności map topograficznych Księżyca pozwoli na lepsze przygotowanie misji eksploracyjnych, a weryfikacja potencjału fotometrycznego rozwiązania może wesprzeć przyszłe misje w dalsze rejony kosmosu. W założeniu projektowym Scanway będzie wykorzystywał w ramach misji Mani swoje dotychczasowe rozwiązania, opracowywane m.in. w ramach projektu SEMOViS, jak skomentowano w oświadczeniu.

„Do wstępnej fazy A zakwalifikowano 7 projektów wyłonionych spośród 62 zgłoszeń, w tym projekt Mani. Docelowo Europejska Agencja Kosmiczna wybierze do 2 projektów w programie Małych Misji Księżycowych, które mają zostać wyniesione w ciągu 4-4,5 roku, a całkowity koszt realizacji każdej z nich zamknie się w budżecie 50 mln euro” – wyjaśniono w notatce.