Schneider Electric wyróżniony przez Innovation for Cool Earth Forum (ICEF) za ekologiczną technologię konstrukcji rozdzielnic średniego napięcia SM AirSet.

Firma Schneider Electric została wyróżniona przez Innovation for Cool Earth Forum (ICEF) za wdrożenie nowego typu rozdzielnicy, SM AirSeT. Urządzenie wykorzystuje czyste powietrze zamiast gazu cieplarnianego SF6. Dotychczas gaz ten był powszechnie stosowany w urządzeniach elektrycznych używanych do zasilania sieci energetycznych i instalacji przemysłowych.

 

Rozwiązanie opracowane przez Schneider Electric umożliwi odejście od stosowania standardowego sześciofluorku siarki (SF6). Technologia, która zastępuje SF6 i umożliwia przejście na bardziej ekologiczną dystrybucję energii została uznana przez ICEF za jedną z 10 najważniejszych innowacji jakie pojawiły się w 2020 roku w dziedzinie energii i przeciw działania zmianom klimatu.

 

„Jesteśmy zaszczyceni, że Schneider Electric znalazł się w gronie prestiżowych instytucji, takich jak MIT i Pacific Northwest National Laboratory, które zostały docenione za istotne osiągnięcia mające na celu globalną dekarbonizację. Dzięki naszej nowej technologii rozdzielnic, zastępującej powszechnie używany gaz cieplarniany SF6 czystym powietrzem, utorowaliśmy drogę do budowy znacznie bardziej ekologicznych sieci i przyjaznych dla środowiska przemysłowych systemów elektroenergetycznych” – powiedział Frederic Godemel, Executive Vice President of Power Systems w Schneider Electric. „Jako lider branży nasza firma dąży do walki z globalnym ociepleniem, dlatego z dumą wprowadzamy nowe technologie dekarbonizacji energii elektrycznej.”

 

Zielona rozdzielnica – bez kompromisów dla środowiska naturalnego

Rozdzielnice średniego napięcia są kluczowym elementem każdego systemu dystrybucji energii elektrycznej. Znaczna część urządzeń tego typu zawiera gaz SF6, który ma duży potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Zielona technologia Schneider Electric jest wolna od tego gazu. Umożliwia pogodzenie skutków coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną ze zrównoważonym podejściem do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

Rozdzielnica średniego napięcia nowego typu wykorzystuje izolację powietrzną w połączeniu z innowacyjną technologią bocznikowego przerywania prądu w próżni: Shunt Vacuum Interruption (SVI)TM oraz funkcjami cyfrowymi. Takie rozwiązanie umożliwia operatorom przejście na „zieloną technologię” przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet tradycyjnie zapewnianych przez gaz SF6. Izolacja powietrzna przynosi także niezrównane korzyści w obszarze ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Zapewnia solidne i sprawdzone rozwiązania umożliwiające bezpieczne zarządzanie siecią, eliminując w ten sposób zagrożenia związane z wyciekami lub toksycznymi produktami ubocznymi.

 

Jakość nowej rozdzielnicy średniego napięcia, wolnej od SF6, potwierdzają udane projekty pilotażowe, które Schneider Electric przeprowadził w zakładach energetycznych należących do czołowych dostawców, takich jak E.ON w Szwecji, GreenAlp we Francji i EEC Engie w Nowej Kaledonii. Innowacyjność technologii Schneider Electric została uhonorowana licznymi nagrodami. Hannover Messe przyznało rozdzielnicy Schneider Electric nagrodę Industrial Energy Efficiency Award, która jest wyrazem wyjątkowego zaangażowania firmy w inwestowanie i stosowanie energooszczędnych rozwiązań. Deutsche Messe nominowało nowy produkt Schneider Electric do nagrody HERMES, gdzie rozdzielnica znalazła się w gronie trzech finalistów, a uznana instytucja projektowa iF uhonorowała ją nagrodą za doskonale zaprojektowaną przyznając rozdzielnicy tytuł IF Design Award.

 

 

Dlaczego wyeliminowanie SF6 jest ważne do walki z globalnym ociepleniem?

Rozdzielnice średniego napięcia są wszędzie wokół nas – mimo, że większość pozostaje niezauważona. Są niezbędnym wyposażeniem sieci energetycznych w zakładach przemysłowych, centrach danych, dużych budynkach i innych obiektach. Szacuje się, że na całym świecie jest zainstalowanych ponad 30 milionów rozdzielnic średniego napięcia, które wykorzystują cieszącą się od dekad dużym zaufaniem technologię bazującą na gazie SF6.

 

SF6 zawdzięcza swoją popularność świetnym właściwościom izolacyjnym, odpowiedniej pojemności cieplnej i stabilności. Jest obojętny, niepalny i całkowicie nietoksyczny dla człowieka. Wysokie właściwości izolacyjne SF6, umożliwiły znaczne zmniejszenie rozmiaru rozdzielnic, ułatwiając ich instalację w ciasnych pomieszczeniach. Niestety gaz SF6 nie jest przyjazny dla środowiska. Jest jednym z sześciu rodzajów gazów cieplarnianych objętych protokołem z Kioto i dyrektywą europejską 2003/87, określającą zasady handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

 

SF6 ma 23 500 razy większy współczynnik ocieplenia globalnego (GWP) niż CO2. Oznacza to, że w wypadku wycieku do atmosfery ( zdarza się wyjątkowo rzadko na skutek awarii) znacznie bardziej przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego niż ta sama ilość dwutlenku węgla. Ponieważ gaz SF6 stosowany jest powszechnie w rozdzielnicach SN na całym świecie, staje się jasne, dlaczego konieczna jest zielona alternatywa. Dążenie do alternatyw wolnych od SF6 jest priorytetem, ponieważ ogólne zużycie energii na świecie nieustannie rośnie. Do roku 2040 przewiduje się wzrost zapotrzebowania o około 48%.

 

Powietrze nie wymaga recyklingu

Najlepszym zamiennikiem gazu cieplarnianego jest czyste powietrze. Schneider Electric, wykorzystując izolację powietrzną w rozdzielnicach średniego napięcia nowego typu, sprawia, że znikają obawy dotyczące globalnego ocieplenia. W przypadku rozdzielnic zawierających SF6, istnieje ryzyko uwolnienia go do atmosfery. Jeżeli gaz jest obsługiwany w szczelnym systemie ciśnieniowym to można radykalnie zmniejszyć wielkość wycieku, redukując w ten sposób jego wpływ na środowisko. Jednakże zawsze na koniec okresu eksploatacji rozdzielnicy konieczny jest recycling gazu. Obróbka SF6 lub innych gazów wytworzonych przez człowieka, po wycofaniu ich z eksploatacji może być pracochłonna i kosztowna. W przypadku czystego powietrza ten problem zupełnie nie istnieje.

 

Kompaktowe rozdzielnice wolne od SF6 są przyszłością światowej energetyki

Badania wykazały, że wzrost globalnej emisji SF6 został spowodowany przede wszystkim rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Chinach, które zużywają największe ilości sześciofluorku siarki na świecie. Wraz ze wzrostem zależności od niezawodnej energii elektrycznej, sposób, w jaki produkuje się, dystrybuuje i wykorzystuje energię również musi ewoluować. Rozdzielnice wolne od gazu SF6, staną się jedną z najważniejszych elementów rewolucji energetycznej. Pomogą zmniejszyć ślad węglowy sieci energetycznych.

 

Sektor użyteczności publicznej i przemysł stanowią 80% światowego rynku SF6. Dlatego właśnie to te branże powinny być liderami w zmniejszaniu zużycia tego gazu poprzez wdrażanie bardziej przyjaznych dla środowiska produktów, takich jak rozdzielnice z izolacją powietrzną.

 

Dla Schneider Electric, zrównoważony rozwój oraz walka z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego są częścią korporacyjnego DNA. Wysiłki Schneider Electric na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez opracowywanie energooszczędnych i bezpiecznych dla środowiska produktów, ułatwiają kluczowym klientom firmy osiągnąć cele w zakresie redukcji pozostawianego przez nie śladu węglowego.

 

 

https://itreseller.pl/itrnewodpowiedzialne-spolecznie-startupy-poszukiwane-rusza-nabor-do-huaweistartupchallenge/