Senfino, Microsoft i EY prezentują akcelerator dla startupów Startberry – „Szyty na miarę” program akceleracyjny.

25 października nastąpiło oficjalne otwarcie Startberry – „szytego na miarę” programu akceleracyjnego oraz nowej przestrzeni na startupowej mapie Warszawy. Inicjatywa jest owocem współpracy polskiej firmy technologiczno-projektowej Senfino, Microsoft oraz EY. Obok animowania społeczności skupionej wokół startupów i transferu wiedzy, celem przedsięwzięcia jest wspieranie innowacyjnych spółek technologicznych na drodze do ekspansji globalnej i sukcesu rynkowego. Ambicją partnerów jest stworzenie w Warszawie Startup Digital Valley – miejsca, w którym młode spółki technologiczne z całego regionu Europy Wschodniej i Centralnej będą się wzajemnie inspirować oraz współpracować. Polska ma wszelkie atrybuty, by stać się centrum dla projektów technologicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – ze swoimi zasobami talentów IT, wyrażonymi choćby w liczbie programistów, a także rosnącym ekosystemem firm technologicznych. Gratuluję 10 startupom objętym dotychczasową akceleracją i życzę im sukcesów” – komentuje Michel van der Bel, Wiceprezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

 

Startberry to jedyna inicjatywa skierowana do startupów, której współzałożycielami są dwaj liderzy w swoich segmentach rynku – EY i Microsoft oraz polska firma technologiczno-projektowa Senfino, która z racji swej historii i doświadczenia jest blisko polskiej sceny startupowej. Partnerzy wnoszą do projektu nie tylko wiedzę i know-how, ale także wieloletnie doświadczenie w realizowaniu złożonych projektów. Co może najcenniejsze w akceleracji projektów startupowych, oferują im również dostęp do swoich klientów i partnerów.

 

„Rynkowi liderzy jutra, dzisiaj mogą być zaledwie kiełkującymi ideami. Dlatego wspieramy młode, innowacyjne przedsiębiorstwa technologiczne, aby z sukcesami mogły realizować swój potencjał rozwoju. Pomagamy im w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych a także w dopasowywaniu rozwiązań technologicznych do potrzeb klientów, z którymi współpracujemy. Dzięki międzynarodowej sieci ekspertów i biur EY w ponad 150 krajach umożliwiamy dostęp do wiedzy i kontaktów biznesowych z każdego obszaru geograficznego” – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. „Wierzymy, że relacje zbudowane z przedsiębiorcami na wczesnym etapie rozwoju i wsparcie ich w najbardziej kluczowych momentach przyczynią się do budowy polskiego ekosystemu innowacji” – dodaje.

 

Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że już do 2025 roku cyfrowa gospodarka będzie warta 100 trylionów dolarów. Firmy, które już teraz uwzględniają cyfryzację w swojej strategii, są średnio o 26 procent bardziej rentowne niż te, które pozostają w tyle cyfrowych zmian.

 

„Technologia staje się sercem wyznaczającym rytm każdej organizacji. Cyfrowa transformacja jest bez wątpienia siłą napędową dla rozwoju biznesu, bez względu na branżę, wielkość firmy czy czas jej obecności na rynku.”- mówi Michel van der Bel, Wiceprezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „Polska ma wszelkie atrybuty, by stać się centrum dla projektów technologicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – ze swoimi zasobami talentów IT, wyrażonymi choćby w liczbie programistów, a także rosnącym ekosystemem firm technologicznych. Gratuluję 10 startupom objętym dotychczasową akceleracją i życzę im sukcesów”

 

 

Akcelerator skrojony na miarę

Jednym z dwóch filarów działalności Startberry jest program akceleracyjny dla młodych spółek technologicznych, które oferują rozwiązania klasy enterprise w modelu B2B. Oznacza to, że będą one w stanie odpowiedzieć na potrzeby dużego biznesu pojawiające się w kontekście cyfrowej transformacji.

 

Startberry to program akceleracyjny indywidualnie dopasowywany do potrzeb każdego startupu, zapraszanego przez organizatorów do współpracy. Przeznaczony jest dla przedsięwzięć biznesowych, które posiadają już prototypy czy implementacje swoich rozwiązań lub nawet mają za sobą pierwsze sprzedaże. Program rozwoju dla każdej spółki jest „szyty na miarę” i przygotowywany tak, aby odpowiadał na ich najważniejsze wyzwania i uwzględniał potencjalne możliwości jej wzrostu. Pierwszy program akceleracyjny Startberry rozpoczął się w czerwcu 2017 roku. W pierwszej edycji bierze udział 10 projektów biznesowych, które tworzą rozwiązania w takich obszarach rynku jak rekrutacja programistów, diagnozowanie autyzmu, wykorzystanie zaawansowanej analityki w operacjach finansowych, stworzenie sztucznego mózgu czy usprawnianie komunikacji wewnątrz korporacji.

„Program akceleracji Startberry, ze względu na zaangażowanie tak silnych partnerów jak EY i Microsoft oraz Senfino, daje na rynku polskim unikalną wartość. Firmy te dopasowują program do potrzeb każdego z uczestników z osobna, angażując po swojej stronie najlepszych specjalistów, z ogromnym rynkowym doświadczeniem. Efekty tak dopasowanej współpracy są natychmiastowe i dają nam w Devskiller bardzo duże przyspieszenie rozwoju naszej firmy na globalnych rynkach” – mówi Tomasz Winter, HR Tech Advisor oraz Partner w firmie Devskiller.com

 

W ramach zaangażowania w Startberry, Microsoft oferuje spółkom uczestniczącym w programie dostęp do technologii Microsoft, ale również największego kanału partnerskiego branży technologicznej w Polsce – Microsoft Partner Network. Ważnym elementem akceleracji będzie też umożliwianie startupom prezentacji ich rozwiązań potencjalnym klientom – dużych firm z segmentu Enterprise, z którymi Microsoft współpracuje na drodze ich cyfrowej transformacji. Co więcej, firma będzie także wspierała projekty poprzez udział w międzynarodowych inicjatywach, organizowanych w jej strukturach globalnie. Druga edycja akceleratora jest planowana na styczeń 2018 roku.

 

Sesja Q&A ze startupami – paneliści od lewej: Wojciech Trusz, Ministerstwo Rozwoju, Tomasz Rutkowski, Senfino, Przemysław Szuder, Microsoft, Krzysztof Witkowski, EY

 

Zakres wsparcia EY jest dopasowany do potrzeb każdego ze startupów. Obejmuje serię dedykowanych spotkań dotyczących indywidualnych wyzwań każdego z przedsiębiorców zidentyfikowanych podczas warsztatów organizowanych na początku programu. Firmy otrzymują również wsparcie w ocenie możliwości zastosowań ich technologii oraz w przetestowaniu ich rozwiązań z wybranymi klientami w Polsce i za granicą. Uczestnicy programu Startberry mają możliwość dołączenia do programu EYnovation, startu w konkursie EY Przedsiębiorca Roku w kategorii Nowy Biznes oraz międzynarodowych programach dla startupów organizowanych przez EY.

 

„Program Startberry składa się z czasu świetnych menadżerów, który mogę wykorzystać rozwiązując bolączki mojej firmy. Nie jest to schematycznie opracowany program na podstawie z góry narzuconej koncepcji” – Paweł Sieczkiewicz z firmy Telemedi.co.

 

W ramach projektu, Senfino oferuje wsparcie merytoryczne w rozwoju produktu, odkrywaniu nowych ścieżek rozwoju i sposobów finansowania. Dla każdego z zespołów biorących udział w programie przewidziano też wsparcie mentorskie pracowników i współpracowników firmy, którzy od wielu lat, jako praktycy, uczestniczą w budowaniu innowacyjnych przedsięwzięć.

 

„Od początku istnienia Senfino współpracowaliśmy ze startupami i uczestniczyliśmy w ich tworzeniu na różnych etapach ich rozwoju. Jako spółka technologiczno-projektowa skupiająca się na odkrywaniu potrzeb naszych klientów i dostarczaniu najnowszych technologii, naturalnym środowiskiem współpracy były startupy, które dzięki swojemu podejściu wyznaczają kierunki technologicznej rewolucji. Wierzymy, że każdy z zespołów, które już uczestniczą w programie zaznaczy swoją obecność na arenie międzynarodowej jako innowator w swojej dziedzinie” – mówi Tomasz Rutkowski, CEO Senfino.

 

 

Przestrzeń inspiracji, powierzchnia do współpracy

Drugim filarem Startberry jest inspirująca industrialna przestrzeń kreatywna zlokalizowana w zespole budynków Praga306 przy ulicy Grochowskiej 306 w Warszawie. Społeczność Startberry jest otwarta dla wszystkich startupów, które chcą rozwijać swoje pomysły w twórczej atmosferze budynków dawnej fabryki oświetlenia, niezależnie od ich profilu. Organizatorzy przyznają, że ich ambicją jest stworzenie warszawskiej startupowej doliny cyfrowej dla startupów z Centralnej i Wschodniej Europy. Do Startberry mogą dołączać potencjalni partnerzy, którzy chcą realizować swoje pomysły startupowe w kreatywnej przestrzeni sprzyjającej wymianie wiedzy i pomysłów.

 

Aby lepiej budować i cementować społeczność, według założeń twórców Startberry, każdego dnia będzie się odbywać przynajmniej jedno wydarzenie rozwijające branżę – meetupy, hackatony, hackfesty, technologiczne open hours z inwestorami, demo i product days.