Sieci telekomunikacyjne przynoszą korzyści dla rejonów wiejskich… ale nie zawsze opłacają się operatorom – wynika z najnowszego badania w Wielkiej Brytanii

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez FarrPoint na zlecenie EE, modernizacja sieci 4G przyczyniła się do rozwoju gospodarczego w brytyjskich regionach wiejskich. 

Wielka Brytania kojarzyć się może z wieloma rzeczami, ale raczej nie ze szczególnie dobrą łącznością mobilną. Każdy, kto w Zjednoczonym Królestwie opuścił na moment miasta takie jak Londyn, Manchester czy Glasgow, zapewne doświadczył niespecjalnie dobrej jakości połączeń mobilnych. Niemniej jednak badanie zlecone przez operatora EE wskazuje na korzyści, które przyniosła łączność LTE na terenach poza dużymi miastami. Zwróćmy uwagę na to, że mowa o LTE, nie o 5G. Najnowsze metody łączności mobilnej są w UK właściwie ograniczone do fragmentów największych miast.

Jak wskazują wyniki badania, publiczna łączność LTE (4G) przyniosła brytyjskim miasteczkom i terenom wiejskim korzyści społeczne i gospodarcze o wartości do 6,9 miliona funtów. W badaniu analizowano wpływ na rolnictwo, rybołówstwo, freelancing oraz turystykę w czterech odległych społecznościach w Wielkiej Brytanii. Badania przeprowadzono po tym, jak operator mobilny EE ulepszył lokalną infrastrukturę sieciową.

Według badania, modernizacja przyniosła korzyści rzędu od 249 tys. do 6,9 mln funtów w badanych miasteczkach. W jednym z przypadków zwrot z inwestycji dla EE wyniósł aż 190%. Jednak badanie wskazuje, że inwestycje na obszarach wiejskich nie zawsze są dochodowe dla operatorów. Z czterech analizowanych miejsc tylko dwa – Mallaig w Szkocji oraz Melton Mowbray w Anglii – przyniosły zyski EE, podczas gdy w Walii i Irlandii Północnej inwestycje okazały się mniej opłacalne.

FarrPoint zbadał wpływ czterech stacji mobilnych EE w portowym miasteczku Mallaig na zachodnim wybrzeżu Szkocji, miasteczku Melton Mowbray w centralnej Anglii, Trawsfynydd (cudowne są te walijskie nazwy miasteczek) w środkowej Walii oraz Dunseverick na północnym wschodzie Irlandii Północnej. Okazało się, że korzyści dla Mallaig i Melton Mowbray znacznie przewyższają koszty inwestycji, które wyniosły około 553 tys. funtów za każdą wiejską masztę.

W przypadku Mallaig modernizacja 4G przyniosła korzyści o wartości od 742 tys. do 1,054 mln funtów, szczególnie w sektorach rolnictwa i rybołówstwa, generując zwrot na poziomie od 130 do 190%. Dla Melton Mowbray oszacowano korzyści na poziomie od 5,024 mln do 6,939 mln funtów, choć dokładny zwrot z inwestycji nie został podany.

Natomiast stacja w nadmorskim Dunseverick, znanym z planu filmowego „Gry o Tron”, przyniesie korzyści o wartości od 353 tys. do 518 tys. funtów. W Trawsfynydd wartość korzyści wyniesie od 249 tys. do 383 tys. funtów przez okres 15 lat, co nie pokrywa średniego kosztu inwestycji wynoszącego 553 tys. funtów.

Mimo że koszty budowy i utrzymania masztów w mniejszych społecznościach wiejskich są wysokie, stanowią one niewielką część sieci mobilnej EE, która ogólnie przynosi korzyści ekonomiczne i społeczne dla podłączonych miejsc i mieszkańców.