Silver Lake i Bain mają przygotowywać się do przetargu na udziały w jednostce Altera firmy Intel

Firmy Silver Lake i Bain Capital są wśród potencjalnych nabywców, którzy prawdopodobnie będą konkurować o przejęcie mniejszościowego udziału w Altera, firmie produkującej układy scalone programowalne, którą Intel przejął za prawie 17 miliardów dolarów w 2015 roku, jak podają źródła agencji Reuters. 

Intel, który już podjął kroki, by wydzielić Alterę jako osobną firmę, rozpoczął proces sprzedaży udziałów w jednostce w ostatnich tygodniach, podały źródła, dodając, że rozmowy są na wczesnym etapie, a firma przygotowuje się do otrzymania wstępnych ofert od potencjalnych nabywców w nadchodzących tygodniach.

Firma private equity Francisco Partners również wyraziła zainteresowanie transakcją na udziały w Altera i prawdopodobnie będzie wśród oferentów, powiedziało jedno ze źródeł. Osoby zaznajomione ze sprawą, które poprosiły o anonimowość, ostrzegły, że transakcja nie jest gwarantowana.

Altera z siedzibą w San Jose w Kalifornii produkuje kategorię programowalnych chipów, które można w locie ponownie wykorzystać do różnych zastosowań, od przetwarzania filmów przesyłanych na strony internetowe po zastosowania w sprzęcie wojskowym i telekomunikacyjnym. Przed przejęciem przez Intel, Altera zleciła produkcję wielu swoich chipów firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC).

Po przejęciu Intel planował przenieść produkcję chipów Altery do własnych fabryk. Zmiana ta miała miejsce w czasie, gdy Intel zaczął oddawać przewagę produkcyjną TSMC, powiedzieli eksperci. Przejęcie okazało się niekorzystne dla Intela, ponieważ przeniesienie fabryk tej firmy było długie i kosztowne, a w rezultacie Altera straciła udziały w rynku na rzecz swojego głównego rywala, Xilinx, który został przejęty przez Advanced Micro Devices.

Intel ma nadzieję, że Altera uzyska wycenę mniej więcej równą cenie, jaką zapłacił za firmę w 2015 r. – mówią źródła. Nie wiadomo, ile udziałów Intela w Alterze zostanie ostatecznie sprzedanych, ale każda transakcja prawdopodobnie będzie warta co najmniej kilka miliardów dolarów – dodały źródła.

W kwartale zakończonym 30 września Intel poinformował, że wartość Altery wzrosła o 14% sekwencyjnie, osiągając przychody w wysokości 412 milionów dolarów.

„Nadal koncentrujemy się na sprzedaży udziałów w Altera w drodze do jej IPO w nadchodzących latach. W tym celu rozpoczęliśmy rozmowy z potencjalnymi inwestorami i spodziewamy się zakończyć je na początku 2025 r.” – powiedział analitykom podczas telekonferencji po ogłoszeniu wyników w zeszłym tygodniu dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger.

Oczekuje się, że transakcja zapewni firmie Intel bardzo potrzebny zastrzyk gotówki, ponieważ firma bada różne opcje obniżenia ogólnych kosztów poprzez sprzedaż przedsiębiorstw, których na których finansowanie nie może już sobie pozwolić z niegdyś dużego zysku.

Intel przedstawił optymistyczną prognozę przychodów w swoim najnowszym raporcie kwartalnym, ale jego akcje pozostają o ponad 50% niższe w tym roku, ponieważ dawny król produkcji chipów przegapił boom na AI i zmaga się z odwróceniem sytuacji.