SK Hynix ostrzega przed spadającym popycie na pamięć w drugiej połowie roku.
SK Hynix, globalny numer 2 na rynku pamięci, ostrzega, że prawdopodobnie popyt spadnie w drugiej połowie roku, ponieważ klienci przygotowują się na recesję. Komunikat następuje zaraz po ogłoszeniu największego zysku firmy za drugi kwartał od 2018 r.
Kierownictwo SK Hynix ostrzegało podczas rozmowy o wynikach finansowych, że klienci wyraźnie obniżają koszty i ograniczają inwestycje z powodu obaw związanych z recesją, uderzając w popyt na chipy serwerowe i korporacyjne komputery PC. Jednocześnie spada też popyt na smartfony i komputery PC ze strony konsumentów.
Chipy serwerowe były w ostatnim czasie jedynym segmentem rynku pamięci, co do którego przewidywano utrzymanie się wysokiego popytu. W ostatnim kwartale to właśnie była główna siła napędowa wzrostu dla koreańskiej firmy. SK Hynix zanotował 56% wzrostu zysku operacyjnego do 4,2 biliona wonów (3,2 miliarda dolarów). Przychody wzrosły o jedną trzecią w ciągu roku, osiągając kwartalny rekord 13,8 biliona wonów. Zamawiającymi pamieci SK Hynix byli przede wszystkim chmurowi giganci.
Informacje od kluczowych klientów wykazały, że długoterminowy popyt na usługi w chmurze nadal będzie rósł, podała firma. Jak wskazuje SK Hynix, krótkoterminowe niedobory komponentów, niepewność makroekonomiczna i uderzenie w popyt w sektorze konsumenckim sprawiają, że klienci serwerowi będą bardziej ostrożni w wydatkach w drugiej połowie roku. Biorąc pod uwagę niepewne otoczenie, SK Hynix powiedział, że może zdecydować się na biznesplany na 2023 r. już pod koniec sierpnia i rozpatruje kilka scenariuszy, w tym znaczne ograniczenie swoich planów wydatków inwestycyjnych w przyszłym roku.
Chociaż SK Hynix planuje kontynuować inwestycje infrastrukturalne, takie jak zabezpieczanie gruntów i mediów dla przyszłych zakładów, może zmniejszyć inwestycje w sprzęt chipowy. Rosnąca inflacja, obawy o pogorszenie koniunktury na głównych rynkach i powtarzające się blokady COVID-19 w Chinach spowodowały spowolnienie sprzedaży urządzeń konsumenckich, głównie smartfonów.
Tymczasem spółka macierzysta SK Group poinformowała we wtorek, że planuje zainwestować 15 miliardów dolarów w przemysł półprzewodników w Stanach Zjednoczonych: