SK hynix zastosuje rozwiązanie optymalizacji CXL w systemie Linux
SK hynix poinformowało, że wprowadziło główne funkcje swojego heterogenicznego zestawu oprogramowania do tworzenia pamięci, samodzielnie opracowanego rozwiązania do kontroli pamięci, które optymalizuje działanie Compute Express Link (CXL) to technologia pamięci nowej generacji w systemie Linux, największym na świecie systemie operacyjnym typu open source.
CXL to interfejs nowej generacji, który obsługuje obliczenia o dużej pojemności i ultrawysokiej prędkości, skutecznie łącząc jednostkę centralną, jednostkę przetwarzania grafiki i pamięć w systemach obliczeniowych o wysokiej wydajności.
Po zastosowaniu w istniejących modułach pamięci CXL może zwiększyć pojemność ponad 10-krotnie. HMSDK to zastrzeżone oprogramowanie SK hynix do optymalizacji działania Compute Express Link, które zyskuje na popularności jako technologia pamięci sztucznej inteligencji nowej generacji wraz z pamięcią o dużej przepustowości, krytycznym układem dla narzędzi generatywnej AI.
„Aby rozwijać i rozpowszechniać systemy AI, takie jak duże modele językowe, konieczne jest teraz znaczne udoskonalenie nie tylko półprzewodników, ale także poziomu aplikacji systemowych, które je obsługują – powiedział Joo Young-pyo, szef grupy rozwiązań programowych w SK hynix. – Dzięki tej integracji i współpracy z Linuksem będziemy dążyć do poprawy naszego statusu jako dostawcy kompleksowych rozwiązań pamięci AI poprzez wprowadzanie innowacyjnych technologii i rozszerzanie ekosystemu w tej dziedzinie”.
Producent układów scalonych powiedział, że jego zestaw zwiększa przepustowość pakietu pamięci o ponad 30% bez modyfikowania istniejących aplikacji. Poprawia również wydajność systemu o ponad 12 procent w porównaniu z konwencjonalnymi systemami poprzez optymalizację opartą na częstotliwości dostępu, która przenosi często używane dane do szybszej pamięci.
Firma podkreśliła, że ponieważ programiści Linuksa na całym świecie przyjmą technologię SK hynix jako standard branżowy podczas korzystania z pamięci CXL, wzmocni to globalną współpracę związaną z pamięcią nowej generacji. Większość systemów operacyjnych dla systemów w chmurze, superkomputerów, smartfonów, samochodów i urządzeń gospodarstwa domowego jest oparta na Linuksie.
Branża półprzewodników spodziewa się, że CXL wejdzie w pełną komercjalizację wraz z wydaniem pierwszych procesorów serwerowych, które będą stosować standard CXL 2.0, w drugiej połowie tego roku. W związku z tym firma SK Hynix przygotowuje pamięć CXL 2.0 o pojemności 96 gigabajtów i 128 gigabajtów. Obecnie trwają prace nad jej certyfikacją u klientów, a masowa produkcja planowana jest na koniec roku.