SK Telecom liderem standaryzacji centrów danych AI

SK Telecom poinformowało w poniedziałek, że ich propozycja standaryzacji ogólnobranżowych technologii dla centrów danych AI została niedawno zatwierdzona jako nowy projekt badawczy przez agencję telekomunikacyjną ONZ.

ITU-T, oddział Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego stowarzyszonego z ONZ, jest odpowiedzialny za badanie i ustanawianie standardów elektrycznych i telekomunikacyjnych, do którego należy ponad 900 podmiotów z około 190 krajów członkowskich.

„Poparcie ITU-T dla naszego nowego projektu standaryzacji nie tylko podkreśla uznanie społeczności międzynarodowej dla znaczenia technologii związanych ze sztuczną inteligencją DC, ale także potwierdza nasze rozległe możliwości badawczo-rozwojowe w tej dziedzinie – powiedział Lee Jong-min, wiceprezes i szef przyszłego działu badań i rozwoju w SK Telecom. – Naszym celem jest sfinalizowanie specyfikacji standardu AI DC dzięki zbiorowej wiedzy SK Group i globalnych partnerów”.

SK Telecom twierdzi, że zapotrzebowanie na międzynarodowe standardy dla technologii związanych z centrami danych AI rośnie, ponieważ zwiększone obciążenia nie tylko prowadzą do wyższego zużycia energii, ale także powodują nieefektywność operacyjną w różnych branżach.

Nowa propozycja ma na celu poprawę wzajemnych połączeń i integracji podstawowych komponentów technologicznych, które tworzą centra danych AI, zapewniając znormalizowane ramy obejmujące różne aspekty technologii centrów danych, w tym metody sygnalizacji i wykorzystanie.

Ponadto propozycja systematycznie definiuje i kategoryzuje konfigurację na trzy podstawowe moduły w oparciu o ich funkcje i role: AI Infrastructure, Management i Resource Allocation. Każdy moduł jest dostosowany do konkretnych aspektów działania centrum danych: AI Infrastructure koncentruje się na obliczeniach AI, technologiach chłodzenia i bezpieczeństwie; Management zajmuje się nadzorem nad infrastrukturą AI DC; a Resource Allocation jest powiązany z wirtualizacją, alokacją i uwierzytelnianiem zasobów.

Teraz SK Telecom ma zamiar współpracować z innymi firmami członkowskimi w celu dalszego udoskonalenia i opracowania szczegółowych środków dotyczących typów danych, architektury połączeń i innych aspektów. Gdy standardy te zostaną omówione i ostatecznie przyjęte na przyszłych spotkaniach ITU-T, propozycja standaryzacji zostanie sformalizowana jako globalny standard.