SKT chce ustanowić światowy standard komunikacji bezpiecznej kwantowo
SK Telecom, największy pod względem udziału operator bezprzewodowy w Korei Południowej, ujawnił we wtorek ambitny cel, jakim jest ustanowienie światowego standardu komunikacji bezpiecznej kwantowo. Ma ona chronić cały proces komunikacji przed atakami komputerów kwantowych.
Jak podaje Korea Herald, SK Telecom pracuje nad rozwiązaniem do zarządzania kluczami, które może integrować i zarządzać kryptografią kwantową i kryptografią kwantowoodporną. Jeśli rozwiązanie zostanie wdrożone, będzie w stanie chronić cały łańcuch komunikacyjny przed atakami komputerów kwantowych poprzez integrację operacji, jak twierdzi firma.
Firma oświadczyła, że planuje podzielić się postępami w bieżącym projekcie rozwojowym podczas spotkania w Seulu 17. grupy badawczej ITU-T stowarzyszonej z ONZ, które we wtorek rozpoczęło tygodniowy program.
Komunikacja kwantowa to technologia bezpieczeństwa komunikacji, która tworzy synergię poprzez wykorzystanie zalet wzajemnie uzupełniającej się technologii dystrybucji kluczy kwantowych i kryptografii odpornej na kwanty w celu ochrony całego procesu komunikacji przed atakami komputerów kwantowych. W oparciu o cechy mechaniki kwantowej poziom bezpieczeństwa technologii dystrybucji kluczy kwantowych jest wystarczająco wysoki, aby chronić dane przed zagrożeniami hakerskimi ze strony wielkoskalowych komputerów kwantowych.
Ponieważ jest to technologia sprzętowa, wymaga od operatorów zainstalowania fizycznego urządzenia do dystrybucji kluczy dla każdej sekcji. Kryptografia postkwantowa, znana również jako szyfrowanie kwantowe, to rozwój systemów kryptograficznych dla klasycznych komputerów, które mogą zapobiegać atakom przeprowadzanym przez komputery kwantowe. Można go wdrożyć poprzez aktualizację oprogramowania i oferuje wysoką skalowalność.
„Technologia ta nie została jeszcze skomercjalizowana, ale jej rozwój jest kontynuowany do poziomu, na którym można ją zastosować na rynku” – powiedział urzędnik SK Telecom. „Ujednolicenie międzynarodowych standardów może zająć dodatkowe dwa do trzech lat”.
Mając dobre perspektywy na rynek technologii kwantowej, operator sieci bezprzewodowej aktywnie stara się zabezpieczyć miejsce na rynku przed komercjalizacją i powszechnym zastosowaniem obliczeń kwantowych. Powołując się na niektóre krajowe i globalne raporty perspektywiczne, firma spodziewała się, że w 2030 roku rynek będzie rósł w średnim rocznym tempie 39,8 procent do 24,6 biliona wonów (18,6 miliarda dolarów).
Kluczem do tej technologii jest połączenie mocnych i słabych stron kwantowej dystrybucji kluczy i kryptografii postkwantowej w celu stworzenia bezpiecznej komunikacji – wyjaśnił urzędnik, ponieważ bezpieczna komunikacja kwantowa staje się nieskuteczna w momencie komercjalizacji komputerów kwantowych.
SK Telecom poinformowało, że omówi także kwestię rozszerzenia obszaru normalizacji na technologię kwantową. Planuje zgłosić referat na ten temat podczas kolejnej sesji badawczej, która odbędzie się w latach 2025-2028.
SK Telecom aktywnie pracuje także nad rozwojem i komercjalizacją technologii kryptografii kwantowej. Wraz ze swoją spółką zależną SK Broadband świadczącą usługi internetowe oraz szwajcarską firmą ID Quantique zajmującą się kryptografią kwantową pracuje nad ustaleniem standardów działania sieci komunikacyjnej opartej na kryptografii kwantowej zbudowanej przy użyciu sprzętu różnych producentów w Europejskim Instytucie Norm Telekomunikacyjnych.
SK Telecom zweryfikował powiązaną technologię w krajowej sieci testowej. Operator sieci bezprzewodowej stał się pierwszą krajową firmą, która skomercjalizowała kryptografię postkwantową w wirtualnych sieciach prywatnych za granicą, w tym w USA, Japonii i Singapurze, wykorzystując algorytmy, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną przyjęte jako międzynarodowe standardy tej techniki.
W oparciu o wysiłki badawczo-rozwojowe firmy w zakresie technologii komunikacyjnej opartej na kryptografii kwantowej, w 2019 r. zastosowała ona również kwantową dystrybucję klucza na odcinku między Seulem a Daejeon – regionem Korei o największym natężeniu ruchu danych – w swoich sieciach 5G i LTE; wygrał także projekty komunikacyjne w zakresie kryptografii kwantowej na rynku globalnym, takim jak USA, Europa i Singapur.