SoftBank ma zainwestować prawie 1 miliard dolarów w rozwój sztucznej inteligencji
W roku finansowym 2024 SoftBank spodziewa się ukończyć swój pierwszy model, który będzie miał 390 miliardów parametrów, co wskazuje na złożoność LLM.
Jak wynika z raportu Nikkei, japoński konglomerat technologiczny SoftBank zamierza opracować „światowej klasy” model generatywnej sztucznej inteligencji dostosowany do języka japońskiego i planuje zainwestować 960 milionów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat w ulepszenie swojego zaplecza obliczeniowego.
Według doniesień SoftBank pracuje nad budową centrów danych AI w całej Japonii, a niedawno dołączył do projektu budowy centrum danych o wartości 65 miliardów jenów na Hokkaido.
Trenowanie dużych modeli językowych (LLM), takich jak Chat GPT OpenAI, wymaga zaawansowanych jednostek przetwarzania grafiki, które SoftBank planuje kupić od amerykańskiego giganta chipowego Nvidia, podał w poniedziałek Nikkei, powołując się na anonimowe źródła.
Jak wynika z raportu, inwestycja o wartości 150 miliardów jenów (960 milionów dolarów) zostanie wydana w latach 2024 i 2025, co stanowi wzrost o 20 miliardów jenów, które SoftBank wydał w zeszłym roku na infrastrukturę obliczeniową. Uważa się, że najnowsza inwestycja jest największą tego typu ze wszystkich japońskich firm, a po jej ukończeniu prawdopodobnie zapewni SoftBankowi najpotężniejsze możliwości obliczeniowe w kraju, dodał Nikkei.
Według innego raportu Nikkei Asia, w Japonii brakuje prywatnych firm wyposażonych w superkomputery o wysokiej wydajności, które są potrzebne do budowania LLM, pomimo zwiększonego zainteresowania tą technologią. Zgłoszone inwestycje SoftBanku mogą to zmienić i zapewnić Japonii silnego krajowego gracza w jej generatywnej przestrzeni AI w czasie, gdy międzynarodowi gracze próbują wejść na rynek.
W zeszłym tygodniu OpenAI otworzyło swoje pierwsze biuro w Tokio w ramach planów globalnej ekspansji. Tymczasem Microsoft zapowiedział, że w ciągu dwóch lat zainwestuje 2,9 miliarda dolarów w rozbudowę infrastruktury przetwarzania w chmurze i sztucznej inteligencji w kraju.
Inni lokalni gracze, tacy jak japońska firma telekomunikacyjna NTT, ogłosili plany opracowania LLM w tym roku finansowym. NTT twierdzi, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje również 8 bilionów jenów (51,7 miliardów dolarów) w obszary wzrostu, takie jak centra danych i sztuczna inteligencja.
Cena akcji SoftBanku wykazywała pozytywny trend w miarę skupiania się firmy na sztucznej inteligencji i od początku roku wzrosła o około 20%. Jest także większościowym właścicielem firmy produkującej chipy Arm, która odnotowała wzrost oczekiwań sprzedażowych w związku z boomem na sztuczną inteligencję.
FPT angażuje się w zrównoważony rozwój, dostosowując do standardów ESG