Software i chmura „dźwigają” kanał dystrybucyjny, ponieważ wydatki na hardware spadają

Chmura i oprogramowanie ożywiły rynek kanałowy pomimo spowolnienia w wydatkach na sprzęt w pierwszej połowie 2023 r., donosi analityk branżowy z Circana.

Poprawy popytu można spodziewać się w przyszłym roku – informuje Mike Crosby, dyrektor wykonawczy w Circana, firmie badawczej utworzonej z połączenia The NPD Group i Information Resources Inc.

Podczas sesji na konferencji XChange w sierpniu 2023 r., zorganizowanej przez The Channel Company, Crosby przedstawił dane dotyczące wydatków partnerów kanałowych na sprzęt, oprogramowanie i chmurę. W pierwszej połowie 2023 r. to oprogramowanie i chmura dźwigają rynek. Wydatki na chmurę, w tym infrastrukturę i platformę jako usługę, wzrosły o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wydatki na oprogramowanie przez kanał wzrosły o 5% w pierwszej połowie roku, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wydatki na sprzęt spadły o 16%, a ogółem wydatki zmniejszyły się o 8% do 30,3 miliarda dolarów według danych Circana.

Wydatki na chmurę różniły się znacząco w zależności od wielkości firmy. W małych firmach, zatrudniających poniżej 100 pracowników, wydatki spadły o 9% w pierwszej połowie roku. Jednak w średnich firmach wydatki na chmurę wzrosły o 32%, a w dużych przedsiębiorstwach nawet podwoiły się, osiągając wzrost o 108% w porównaniu z rokiem poprzednim według danych Circana.

Ogólnie rzecz biorąc, obserwujemy rosnącą ekspansję chmury także w branżach, które nie były tradycyjnie pierwsze w adopcji chmury – komentuje Crosby.

Według Eli McCombsa z Allixo Technologies, firmy specjalizującej się w zarządzaniu usługami chmurowymi dla małych i średnich firm, dane Circana odzwierciedlają spowolnienie popytu, zwłaszcza w ostatnim kwartale 2022 r. oraz pierwszym kwartale 2023 r. Obecnie jednak sytuacja się poprawia, a firmy znów są skłonne inwestować w chmurę, aby uniknąć zarządzania infrastrukturą lokalną.

Prognozy Circana zakładają poprawę w drugiej połowie 2023 r. w zakresie sprzętu, oprogramowania i chmury, przy spadku o 2% rok do roku. W 2024 roku przewidywany jest wzrost wydatków na sprzęt oraz kontynuacja wzrostu sprzedaży oprogramowania i chmury. Crosby dodaje, że oczekuje się, że stan rynku będzie coraz lepszy w latach 2024 i 2025, dzięki poprawie warunków makroekonomicznych oraz aktualizacjom komputerów, gdy firmy przechodzą na urządzenia z systemem Windows 11.