Sony uruchamia platformę Edge AI AITRIOS. Nowa platforma usprawni opracowywanie i wdrażanie rozwiązań czujnikowych opartych na kamerach z AI.

Sony Semiconductor Solutions Corporation („Sony”) poinformowało o zaplanowanym na koniec 2021 r. uruchomieniu w Japonii, USA i Europie platformy AITRIOS™, dedykowanej czujnikom Edge AI. Obecnie Sony prowadzi szerokie poszukiwania partnerów z sektora przedsiębiorstw, którzy wzięliby udział w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań czujnikowych opartych na kamerach z AI i w pełni wykorzystujących możliwości platformy.

 

Platforma AITRIOS pozwala usprawnić opracowywanie i wdrażanie rozwiązań czujnikowych opartych między innymi na kamerach z AI. Pierwszy etap polega na zapewnieniu kompleksowego środowiska, które pozwoli twórcom sztucznej inteligencji, twórcom aplikacji, producentom kamer, integratorom modułów, integratorom systemów i innym współpracującym podmiotom na budowanie rozwiązań obejmujących przestrzeń od przetwarzania brzegowego po chmurę.

 

Nowa platforma Sony ma w zamyśle ułatwić opracowywanie optymalnych systemów, w których przetwarzanie brzegowe i chmura będą pozostawać w synergii. Sony pragnie w ten sposób pomagać partnerom w popularyzacji i rozwoju proekologicznych rozwiązań czujnikowych wykorzystujących model Edge AI, wprowadzać nową wartość i ułatwić różnym branżom pokonywanie wyzwań.

 

Środowisko pracy i wyzwania

Postęp w sztucznej inteligencji (AI), rozpowszechnienie Internetu rzeczy (IoT) i przyspieszająca transformacja cyfrowa zwiększają zapotrzebowanie na technologię czujników, które pobierają dane z przetworników obrazu w celach rozpoznawania, tworząc nową wartość i pomagając rozwiązywać problemy biznesowe. Dodatkowo, stale rosnąca liczba urządzeń IoT pozyskujących i wykorzystujących obrazy, takich jak smartfony, kamery do systemów ochrony, urządzenia domowe i pojazdy, rodzi obawy o nadmierne uzależnienie od systemów chmurowych obsługujących wszystkie te urządzenia. Olbrzymia ilość danych przesyłanych z urządzeń IoT i zwiększenie zużycia energii elektrycznej spowodowane pracą odpowiednich systemów urosły do rangi problemów społecznych. Barier w rozwoju i upowszechnianiu się rozwiązań czujnikowych jest jednak więcej. Należą do nich obawy o prywatność w przypadku przechowywania w chmurze danych umożliwiających identyfikację osób, opóźnienia w przesyłaniu danych, zagrożenie manipulacją danymi i inne obawy związane z bezpieczeństwem, jak również ryzyko braku dostępu do usług w sytuacjach awaryjnych.

 

Synergia przetwarzania brzegowego i chmury oraz inteligentny czujnik wizyjny Sony IMX500

W poszukiwaniu sposobów na sprostanie tym wyzwaniom zaczęto zwracać uwagę na technologie, które dzielą przetwarzanie między chmurę a urządzenia IoT i inne urządzenia brzegowe. W przeciwieństwie do systemów chmurowych, przetwarzających dane w modelu scentralizowanym, wykonywanie odpowiednich zadań przez przetwarzanie brzegowe ogranicza ilość danych przesyłanych do chmury i w niej przetwarzanych, a w konsekwencji zmniejsza zużycie energii i opóźnienia w transmisji danych. Taka koncepcja ma więcej zalet: pozytywny wpływ na prywatność, większe bezpieczeństwo dzięki eliminacji połączenia z chmurą i jej licznymi interfejsami oraz ciągłość pracy usługi dzięki przeniesieniu całości do przetwarzania brzegowego.

 

W maju 2020 r. firma Sony zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego inteligentnego czujnika wizyjnego IMX500 — pierwszego na świecie (Wśród czujników obrazu. Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Sony, stan na dzień ogłoszenia — 14 maja 2020 r.) czujnika obrazu wyposażonego w funkcję przetwarzania opartego na sztucznej inteligencji. Czujnik ten ma warstwową konstrukcję, w której połączono układ pikseli z układem obwodów logicznych obejmującym także samodzielnie opracowany przez Sony procesor sygnału cyfrowego (DSP). Umożliwia to przetwarzanie z użyciem sztucznej inteligencji w czujniku obrazu, który jest brzegowym elementem w procesie i pełni funkcję punktu wejścia danych o obrazie. Taka konstrukcja, pozwalająca na szybkie przetwarzanie z użyciem sztucznej inteligencji i generację wyjściowych metadanych w samym czujniku, przyczyniła się do powstania rozwiązań czujnikowych opartych na sztucznej inteligencji dla wielu branż.

 

Cechy platformy AITRIOS

Platforma AITRIOS, uzupełniająca inteligentny czujnik wizyjny IMX500, obejmuje szereg funkcji pomagających partnerom w tworzeniu rozwiązań. Partnerami platformy mogą być na przykład twórcy sztucznej inteligencji do kamer, twórcy aplikacji wykorzystujących czujniki oparte na AI, producenci kamer i integratorzy modułów, którzy produkują kamery z AI, oraz integratorzy systemów obejmujących kamery AI i aplikacje czujnikowe. W porównaniu z innymi urządzeniami Internetu rzeczy przetworniki obrazu gromadzą stosunkowo dużo informacji, a problemy z obsługą tak dużej ilości danych stanowią barierę wejścia dla partnerów. Dzięki postępowi technicznemu i doświadczeniu w dziedzinie opracowywania przetworników obrazu firma Sony pozwala uzyskać wyjściowe dane zoptymalizowane do sztucznej inteligencji. Co więcej, Sony zapewnia kompleksową platformę do łatwego tworzenia rozwiązań czujnikowych obejmujących przestrzeń od usług przetwarzania brzegowego po chmurę, dzięki czemu partnerzy mogą sprawniej opracowywać i wdrażać zaawansowane aplikacje i rozwiązania spełniające różnorodne potrzeby. W przyszłości planowane jest rozszerzenie zawartości serwisu. Sony planuje także wzbogacenie funkcjonalności AITRIOS o obsługę czujników innych niż IMX500.

 

Platforma ułatwia partnerom tworzenie optymalnych systemów, w których przetwarzanie brzegowe i chmura pozostają w synergii. Pomaga też uwzględnić kwestie ochrony środowiska na świecie i rozwiązywać problemy z systemami chmurowymi. Platforma przyspieszy upowszechnienie i rozwój rozwiązań czujnikowych Edge AI w różnych branżach. Przyczyni się do powstania nowej wartości i rozwiązań dla klientów i społeczeństwa.

 

Sony będzie ponadto współpracować z partnerami nad stworzeniem i dostarczeniem niezawodnej sztucznej inteligencji, które uwzględnia problemy natury etycznej pojawiające się, gdy sztuczna inteligencja wykorzystująca metody statystyczne uzyskuje wyniki lub podejmuje decyzje, jakich nie przewidziano w czasie projektowania systemu.

 

Nazwa „AITRIOS” składa się z kluczowego na tej platformie terminu „AI” (sztuczna inteligencja) oraz członu „Trio S” oznaczającego „trzy S”. Poprzez AITRIOS Sony pragnie zapewnić światu trzy „S”: „Solution” (rozwiązanie), „Social Value” (wartość społeczną) i „Sustainability” (zrównoważony rozwój).

 

Podstawowe informacje o usłudze AITRIOS

  • Data uruchomienia: Koniec 2021 r. (wersja początkowa)
  • Docelowi odbiorcy: Twórcy sztucznej inteligencji, twórcy aplikacji, producenci kamer, integratorzy modułów, integratorzy systemów
  • Docelowe regiony: Początkowo usługa zostanie uruchomiona w Japonii, USA i Europie. W przyszłości planowane jest wdrożenie usługi w innych krajach i regionach.

 

 

https://itreseller.pl/it-reseller-340/