Spotkanie Komitetu Sterującego IGF Polska z przedstawicielami administracji, biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i technicznych.

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie komitetu sterującego IGF Polska z przedstawicielami administracji, biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i technicznych. Rozmawiano, jak ożywić polską debatę o zarządzaniu Internetem i wokół jakich tematów mogłaby się ona skupiać.

 

Komitet sterujący IGF Polska-Forum Cyfrowego Rozwoju, którego jednym z członków jest Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego, zorganizował 12 lipca w Ministerstwie Cyfryzacji spotkanie dla osób, które chciałyby przyłączyć się do tej inicjatywy. W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele wszystkich najważniejszych środowiska, które powinny być słyszalne w polskiej dyskusji o przyszłości Internetu oraz sposobie jego funkcjonowania. Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest Forum i jak działa. Członkowie komitetu sterującego zgodnie podkreślali, że najważniejszą wartością IGF jest gromadzenie wokół tematów internetowych wszystkich chętnych do współpracy bez względu na środowisko, które reprezentują. Różnorodność prezentowanych poglądów, odmienność doświadczeń i opinii jest bardzo istotna i niezbędna w działalności Forum. Ważny jest również jego oddolny charakter. To zgromadzona wokół Forum społeczność interesariuszy decyduje o tym, co jest dyskutowane i w jakiej formie dyskusje są prowadzone.

 

Na spotkaniu przekazano zgormadzonym informacje o zbliżającym się otwarciu konkursu na organizację warsztatów w trakcie tegorocznej konferencji IGF Polska, która odbędzie się 21 listopada br. IGF Polska organizuje wydarzenie, którego program będzie tworzony oddolnie przez wszystkich chętnych interesariuszy. Program tegorocznej konferencji składać będzie się z warsztatów wyłonionych w otwartym konkursie, który rusza już w najbliższy poniedziałek, 17 lipca, i potrwa do 16 sierpnia br. Każdy zainteresowany tematyką zarządzania Internetem może zgłosić swoją propozycję. Na stronie IGF Polska udostępniony zostanie specjalny formularz konkursowy. Zwycięzcy będą mogli zorganizować zaproponowane przez siebie warsztaty podczas jesiennej konferencji.

 

W trakcie dyskusji wskazane zostało kilka szczególnie interesujących i ważnych tematów, które mogłyby znaleźć się w programie tegorocznej konferencji: gospodarka oparta na danych, e-administracja, e-zdrowie, ochrona danych osobowych (w tym RODO) i prywatności, platformy, blokowanie stron internetowych, DNS i domeny generyczne oraz otwieranie algorytmów. Kilkoro uczestników zwracało też uwagę na zagadnienia cyberbezpieczeństwa.