Sprawdzanie tożsamości w polskich urzędach ma być prostsze

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego, idąc do urzędu, przychodni czy notariusza – wystarczy, że pokażemy mDowód. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jednak cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności.

Jak podaje rządowy komunikat, 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi dla urzędników. Wprowadzenie tej usługi ma uprościć załatwianie spraw urzędowych, choćby dlatego, że zawsze mamy przy sobie telefon, a dokument niekoniecznie.

mDowód będzie respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie.

Przewiduje się jednak trzy sytuacje, gdy trzeba będzie okazać się dowodem tradycyjnym. Chodzi o składanie wniosku o nowy dowód osobisty, przekraczanie granicy państwa oraz załatwiają sprawy w banku. W tym ostatnim przypadku będzie można posługiwać się mDowodem od 1 września 2023r.
Aby zweryfikować tożsamość obywatela, który przyszedł załatwić swoją sprawę w urzędzie i chce okazać się mDowodem, urzędnik będzie musiał mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Będzie można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Play lub App Store.