Stan rynku produkcji półprzewodników – chińska firma na podium
Globalny przemysł produkcji półprzewodników odnotował znaczący wzrost przychodów w drugim kwartale 2024 roku, osiągając 9% wzrost kwartalny oraz 23% w skali roku.
Przyczyna wzrostu? Popyt na sztuczną inteligencję. Ten pozostaje na wysokim poziomie, a dostawy zaawansowanych rozwiązań CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) nadal są ograniczone. Przewiduje się jednak, że w przyszłości możliwe będą zwiększenia mocy produkcyjnych w tej technologii, co będzie korzystne dla dalszego rozwoju branży. Ożywienie popytu w sektorze niezwiązanym z AI postępuje powoli. Sezonowy wzrost sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale 2024 roku wydaje się być słabszy, a opóźnienia w odbiciu popytu w branży motoryzacyjnej i przemysłowej są nadal widoczne.
Jak wskazuje Counterpoint, w drugim kwartale 2024 roku TSMC, lider produkcji półprzewodników, utrzymał swój 62% udział w rynku, de facto deklasując konkurencję. Wicelider, Samsung, to także firma, która zachowała stały udział w rynku. Koreańczycy dostarczają 13% zamawianych kontraktowo półprzewodników na świecie. Na trzecim stopniu podium, z udział 6%, uplasował się chiński SMIC, który w pierwszym kwartale tego roku wyprzedził UMC i Global Foundries, zajmujące odpowiednio miejsca 4 i 5 z udziałem niemal 6% i 5%. Światową pierwszą piątkę zajmuje chiński HuaHong z udziałem 2% w rynku.
Warto zaznaczyć, że w tym zestawieniu nie znalazła się firma Intel, ponieważ w swoich fabrykach producent ten tworzy układy przede wszystkim na własne potrzeby, a kontraktowa produkcja (Intel Foundry Services) jest póki co, w fazie wczesnego rozwoju i, przy kłopotach Intela, może minąć sporo czasu nim stanie na nogi.
Podsumowując, globalny przemysł półprzewodnikowy wykazuje oznaki stabilizacji i wzrostu, napędzanego głównie przez rosnący popyt na technologie AI, choć tradycyjne segmenty rynku półprzewodników wciąż pozostają w fazie powolnego odbicia.