Stany Zjednoczone sfinansują budowę sieci 5G w Brazylii, byle tylko ta powstała w oparciu o technologię Ericssona lub Nokii – taki scenariusz jest prawdopodobny.
Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Brazylią i lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi w sprawie sfinansowania zakupu sprzętu 5G wyprodukowanego przez firmy Ericsson i Nokia – podał ambasador USA w Brazylii, Todd Chapman.
Ambasador USA w Brazylii udzielił wywiadu dla lokalnej gazety Folha de S.Paulo. Informację dalej podały m.in. Bloomberg i Reuters. Deklaracja, że trwają rozmowy nt. współfinansowania 5G w Brazylii przez USA jest pewnym zaskoczeniem, przyajmniej tak długo jak nie oglądamy amerykańskiej polityki zagranicznej w ujęciu globalnym. Zachodnia hemisfera była i jest tradycyjnie uważana przez USA za jej „strefę wpływu”. Dlatego budowa sieci w największym kraju Ameryki Południowej ma dla USA znacznie strategiczne. Chapman powiedział, że ten rodzaj finansowania jest dla Waszyngtonu kwestią „bezpieczeństwa narodowego” i ma na celu „ochronę danych i własności intelektualnej, a także wrażliwych informacji narodów”. Ambasador USA dodał, że finansowanie omawiane z Brazylią zapewni International Development Finance Corporation, bank rozwoju utworzony przez Trumpa pod koniec 2018 r. w celu przeciwdziałania działaniom chińskiego Banku Rozwoju w innych krajach.
Oczywiście podobny proces jest wymierzony w chińskiego giganta telekomunikacyjnego, Huawei. Producent ten umocnił swoją obecność w Brazylii w ciągu ostatniej dekady. Chińska firma z powodzeniem przeprowadziła testy 5G u wszystkich czterech głównych operatorów – Telefonica Brasil SA, TIM Participacoes SA, America Movil’s Claro i Oi SA – i pomaga im zmodernizować infrastrukturę przed długo oczekiwaną aukcją widma 5G.
Chapman twierdzi, że zezwolenie chińskim firmom na wdrożenie 5G w tym kraju może nawet zniechęcić do inwestycji inne firmy zagraniczne – „Kto chce inwestować w krajach, w których ich informacje nie będą chronione?”
https://itreseller.pl/itrnewcomputex-2020-ostatecznie-odwolany-pierwotnie-przesunieto-wydarzenie-na-wrzesien-ale-wladze-tajwanskiej-imprezy-zadecydowaly-ze-w-tym-roku-computexu-nie-bedzie-czyzby-zatem-ifa-2020-miala-byc-jedy/