Strategia Cyfryzacji Państwa nie może ograniczać się do administracji publicznej – apelują eksperci Cyfrowej Polski
Wzmocnienie potencjału cyfrowego państwa to naczelny cel, jaki powinien przyświecać tworzonej właśnie przez polski rząd Strategii Cyfryzacji Państwa do roku 2035. Aby go osiągnąć, trzeba położyć nacisk na współdziałanie administracji publicznej z biznesem. W Strategii powinno wyraźnie widnieć wsparcie dla innowacji technologicznych, adaptacji już istniejących rozwiązań oraz rozpowszechniania narzędzi sztucznej inteligencji. To tylko niektóre z postulatów, jakie przesłał Związek Cyfrowa Polska do Ministerstwa Cyfryzacji w ramach konsultacji społecznych.
Jak oceniają eksperci organizacji w liście do wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, przedstawiona Strategia Cyfryzacji Państwa do roku 20235 to „ambitny dokument, wyznaczający cele i kierunki działań w obszarze cyfryzacji kraju”. Pozytywne przyjęcie opracowanych przez resort założeń wiąże się z faktem, że przyspieszony proces cyfryzacji może „przyczynić się do poprawy jakości życia obywateli oraz zwiększenia efektywności administracji publicznej i gospodarki”.
Jednak nie wszystkie zapisy projektu można oceniać równie entuzjastycznie. Jak oceniają reprezentanci branży technologicznej, Strategia skupia się głównie na obszarze administracji publicznej, marginalizując współpracę z krajowymi przedsiębiorstwami IT.
– W zapisach proponowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji brakuje mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego, realizacji wspólnych inicjatyw oraz dialogu z polskimi dostawcami usług cyfrowych – ocenia Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski. – Cyfryzacja powinna oznaczać nie tylko digitalizację urzędów i usług publicznych, choć to oczywiście niezwykle ważne, ale też rozwój gospodarki cyfrowej, która jest dziś ekonomiczną siłą napędową dla całego państwa – dodaje.
Dlatego, jak proponuje Cyfrowa Polska, w zapisach projektu Strategii Cyfryzacji Państwa powinny znaleźć się wymierne propozycje wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Takie jak program „Cyfrowy start dla biznesu”, który mógłby promować wykorzystanie polskich rozwiązań IT, wspierać lokalnych dostawców i rozwijać kompetencje cyfrowe w sektorze MŚP.
Konieczne kompleksowe podejście do cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji
Organizacja ocenia też, że proponowany dokument niewystarczająco przygotowuje Polskę na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Brakuje programów edukacyjnych na wszystkich poziomach szkolnictwa oraz spójnych działań zwiększających świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa. Co więcej, strategia nie przewiduje kompleksowych działań w zakresie edukacji i prewencji.
– Nie da się dziś mówić o cyfryzacji bez kontekstu zagrożeń cybernetycznych – mówi Michał Kanownik. – Doświadczenia takich krajów jak Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania czy Belgia wskazują, że nadrzędnym celem jest dziś cyberbezpieczeństwo i suwerenność technologiczna. Warto przeanalizować ich podejście, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością zaangażowania większych zasobów i wydłużonym czasem realizacji celów – przekonuje prezes Cyfrowej Polski.
W opinii organizacji proponowana przez resort cyfryzacji Strategia powinna też bardziej podkreślać rolę sztucznej inteligencji jako kluczowej technologii transformacji cyfrowej.
„Konieczne jest wspieranie jej wdrażania w różnych sektorach gospodarki, rozwijanie zarówno podstawowych umiejętności w zakresie AI, jak i zaawansowanych kompetencji technologicznych, a także promowanie odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji. Jednocześnie należy zadbać o zrównoważone, innowacyjne podejście regulacyjne, które będzie sprzyjać dynamicznemu rozwojowi AI przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyk związanych z jej zastosowaniem” – czytamy w liście do wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego.