Studenci Politechniki Poznańskiej na podium Globalnego Finału ICT Competition, w Shenzhen musieli zmierzyć się ze 130 drużynami z całego świata.

23 maja w siedzibie Huawei w Shenzhen odbył się finał konkursu Global Final Practice Competition Huawei ICT 2023-2024. W tegorocznej edycji wzięło udział 160 000 studentów z całego świata. Jury oceniało zarówno umiejętności praktyczne, jak i zmysł innowacyjny. Po kolejnych eliminacjach na poziomie krajowym i regionalnym, 9 zespołów z Hiszpanii, Włoch, Turcji, Polski i Grecji zostało wybranych do reprezentowania Europy w światowych finałach konkursu w chińskim Shenzhen.

Globalny finał konkursu Huawei ICT Competition 2023-2024 jest podzielony na cztery ścieżki: Network, Cloud, Computing oraz AI. Umiejętności studentów na każdym etapie były sprawdzane pod kątem wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych oraz zdolności do pracy zespołowej. W finale zespoły miały za zadanie zmierzyć się z pracami laboratoryjnymi w praktyce podczas 8-godzinnych sprintów projektowych.

Dwie drużyny z Politechniki Poznańskiej nie tylko zostały wybrane do Globalnego Finału i wyruszyły w podróż do Shenzhen, ale wróciły do kraju z medalami zajmując wysokie miejsca na podium.

Nagrodę główną na ścieżce Network zdobyli Arkadiusz Niedziela, Jan Pokrywczyński i Maksymilian Grodzki, studenci II roku kierunku teleinformatyka, którymi merytorycznie opiekował się doktor Paweł Pirosz. Natomiast zespół studentów informatyki kierowany przez profesora Piotra Zwierzykowskiego, w składzie: Kacper Babiak, Alan Grądecki oraz Maciej Kowalski zajął drugie miejsce w ścieżce Cloud.

 

„Jesteśmy zadowoleni zarówno z wyników konkursu, jak i czasu spędzonego w Chinach. Mieliśmy szansę na sprawdzenie swoich sił i rywalizację ze studentami z całego świata. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu i liczymy, że uda nam się powtórzyć sukces za rok, tym razem na innych ścieżkach” – mówił po ogłoszeniu wyników konkursu Arkadiusz Niedziela.

 

,,Bardzo się cieszę z osiągnięć naszych studentów, jesteśmy z nich dumni. Ja tylko zaszczepiłem w nich pasję sieci komputerowych, wraz z prof. Piotrem Zwierzykowskim, dałem im ziarnko, z którego oni wyhodowali drzewo idąc ścieżką Huawei ICT Academy. W ten sposób trafili do grona najlepszych na świecie.” – doktor Paweł Pirosz.

 

Podczas wydarzenia głos zabrali eksperci Huawei zarządzającymi zespołami zajmującymi się tymi ścieżkami, które reprezentowały poszczególne grupy studentów.

Yu Shupeng, Chief Operation Expert Huawei Cloud Developer Alliance, podkreślił znaczenie chmury jako fundamentu nowego ekosystemu innowacji. Nowoczesne technologie, takie jak modele bazowe, szybko zmieniają obraz różnych branż, wspierając budowę cyfrowego świata, który jest inkluzyjny i dostępny dla wszystkich. Huawei tworzy solidny ekosystem dla rozwiązań chmurowych, aby pomóc deweloperom w rozwijaniu własnych aplikacji. Poprzez udział w konkursie ICT Huawei, studenci mogą rozwijać swoje umiejętności techniczne i praktyczne, stając się ekspertami w dziedzinie informatyki chmurowej.

 

– Huawei uruchomił szeroki zakres działań na rzecz rozwoju talentów – takich jak: podstawowe kursy z oprogramowania, szkolenie nauczycieli, wsparcie zasobów, staże w społeczności, konkursy i certyfikacja ekspertów – aby rozwijać talenty w zakresie oprogramowania podstawowego. Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi ICT Huawei, studenci mogą się uczyć i rozwijać oraz przyczynić się do rozwoju przemysłu oprogramowania podstawowego. – mówił Jason Wang, Director Huawei Basic Software Talent Development

 

– Huawei koncentruje się na rozwijaniu podstawowego oprogramowania i sprzętu, aby zbudować mocną podstawę do obliczeń AI, przyspieszając budowę wszechstronnego ekosystemu i przyczyniając się do transformacji cyfrowej. Mamy nadzieję, że dzięki konkursowi ICT Huawei, studenci będą mogli zagłębić się w sztuczną inteligencję, badać algorytmy modeli, przyspieszać integrację AI z różnymi branżami i promować innowacje technologiczne. Razem możemy zbudować zrównoważony i odporny ekosystem AI. – dodał Jacky Li, Huawei Ascend Developer Ecosystem Manager.

 

Huawei ICT Competition to coroczne wydarzenie z obszaru ICT powstałe z inicjatywy Huawei, zapewniające międzynarodową konkurencję i platformę komunikacyjną dla studentów na całym świecie. Od momentu powstania w 2015r. międzynarodowy konkurs ICT przyciągnął łącznie 750 000 studentów z ponad 2000 szkół wyższych i uniwersytetów z 80 krajów. Akademia ICT i Konkurs ICT pomagają studentom w poszerzaniu wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie rozwijając ich kreatywne i innowacyjne zdolności do wykorzystywania nowych technologii i platform, promując rozwój naukowy i technologiczny, rozwijając nowe talenty ICT i przyczyniając się do globalnej integracji cyfrowej.