Superkomputer Fugaku, opracowany wspólnie przez RIKEN i Fujitsu, po raz czwarty z rzędu utrzymał pierwsze miejsce we wszystkich najważniejszych rankingach superkomputerów.

– Przewiduje tsunami, pomaga w walce z COVID-19, a teraz osiągnął kolejne, niezwykłe wyniki – Superkomputer Fugaku, opracowany wspólnie przez RIKEN i Fujitsu, po raz czwarty z rzędu utrzymał pierwsze miejsce we wszystkich najważniejszych rankingach superkomputerów. Mowa tu o czterech branżowych zestawieniach: TOP500, HPCG, HPL-AI oraz Graph 500. Fugaku okazał się bezkonkurencyjny pod względem mocy obliczeniowej i szybkości, osiągając najlepsze rezultaty mierzone w specjalistycznych jednostkach takich jak petaflops, exaflops i gigaTEPS. Wyniki ogłoszono podczas listopadowej konferencji SC21 High-Performance Computing Conference.

 

Składający się z 432 szaf z 158 976 węzłami obliczeniowymi Fugaku osiągnął na liście Top500 wynik LINPACK wynoszący 442.01 petaflopsów. W klasyfikacji HPCG odnotował natomiast 16.00 petaflopsów, a w teście HPL-AI uzyskał wynik 2.004 exaflopsów. Najwyższe miejsce w rankingu Graph 500 zostało natomiast zdobyte dzięki współpracy RIKEN, Kyushu University, Fixstars Corporation i Fujitsu wynikiem 102 955 gigaTEPS. Top500 to zestawienie najszybszych superkomputerów na świecie, HPCG jest rankingiem wydajności metod obliczeniowych, natomiast HPL-AI klasyfikuje superkomputery na podstawie ich wydajności w obliczeniach o pojedynczej i połówkowej precyzji, wykorzystywanych przy sztucznej inteligencji. Z kolei ranking Graph 500 ocenia systemy na podstawie wydajności analizy wykresów.

 

 

 

– Fugaku reprezentuje japońską technologię, łączącą w sobie wydajność, oszczędność energii i sprawność programowania. Już po raz czwarty w historii zdobył tytuł światowego lidera w kluczowych testach porównujących działania oparte o symulację, duże wolumeny danych i sztuczną inteligencję. Ten superkomputer ma także ogromny wkład w opracowanie wytycznych na potrzeby rządu i firm walczących z COVID-19. Już wcześniej okazał się niezwykle przydatny, także w projektach z zakresu transformacji cyfrowej, a teraz udowodnił swój niezwykły potencjał na kolejnych polach. Będziemy nadal rozwijać jego możliwości i wykorzystywać moc Fugaku, m.in. dzięki nowej inicjatywie „Office of Fugaku Society 5.0”, koncentrującej się na ideach społeczeństwa 5.0/SDG oraz dekarbonizacji – powiedział Satoshi Matsuoka, dyrektor RIKEN R-CCS.

 

Dzięki mocy obliczeniowej Fugaku opracowano także m.in. model sztucznej inteligencji umożliwiający przewidywanie tsunami na obszarach przybrzeżnych. To projekt prowadzony wspólnie przez Fujitsu, Uniwersytet Tokijski i Uniwersytet Tohoku.

 

– Jesteśmy podekscytowani, że Fugaku zajął pierwsze miejsce w najważniejszych testach porównawczych już po raz czwarty rzędu. Mamy nadzieję, że wielu badaczy będzie nadal wykorzystywać jego niezwykłe możliwości, przyczyniając się do rozwoju nauki i technologii oraz idei bezpiecznego i stabilnego społeczeństwa. Fujitsu prowadzi badania i stosuje zaawansowane obliczenia Fugaku m.in. w ramach projektu przewidywania potencjalnych tsunami w czasie rzeczywistym. Będziemy rozwijać nasze działania, aby przyczyniać się do realizacji idei Społeczeństwa 5.0. Jesteśmy wdzięczni firmie RIKEN i innym za wspaniałą współpracę i wsparcie – dodał Naoki Shinjo, Corporate Executive Officer, Deputy Head of Future Society & Technology Unit w Fujitsu.

 

https://itreseller.pl/jaki-hosting-dla-wordpress-hosting-wordpress-ranking/