Synopsys chce kupić firmę Ansys od oprogramowania inżynieryjnego za 35 mld USD
Producent oprogramowania do projektowania chipów Synopsys poinformował we wtorek, że kupi Ansys za 35 miliardów dolarów w gotówce i akcjach, przejmując producenta oprogramowania wykorzystywanego do tworzenia środowisk symulacyjnych dla różnych produktów: od samolotów po rakiety tenisowe topowych graczy.
Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie największym przejęciem w sektorze technologicznym od czasu, gdy Broadcom przejęło producenta oprogramowania VMware w listopadzie zeszłego roku za 69 miliardów dolarów.
Synopsys tworzy narzędzia do projektowania samych chipów, co stanowi uzupełnienie oferty Anysys tworzącej oprogramowanie do oceny większych systemów elektronicznych, do których trafiają te chipy.
Jak podały spółki, transakcja zakłada cenę za akcję 390,19 USD i stanowi premię w wysokości około 29% w porównaniu z ostatnim zamknięciem Ansys w dniu 21 grudnia 2023 r.Transakcja stworzyłaby nowego, ogromnego gracza w sektorze oprogramowania biznesowego.
Powiązanie następuje w momencie, gdy wiodące firmy, takie jak Nvidia i Intel, projektują znacznie bardziej złożone chipy składające się z wielu części, a także ogromne systemy obliczeniowe, w których mieszczą się chipy.
Transakcja połączyłaby narzędzia Synopsys do automatyzacji projektowania elektroniki półprzewodnikowej (EDA) z portfolio symulacji i analiz firmy Ansys. Branża EDA jest już wysoce skonsolidowana pomiędzy firmami Synopsys i Cadence, które mają podobną kapitalizację rynkową. Istnieje zatem spora obawa, że chociaż Anysys nie jest bezpośrednim konkurentem żadnej z firm, transakcja może wywołać kontrolę regulacyjną, szczególnie na kluczowych rynkach, takich jak Chiny, gdzie trudniej jest przewidzieć czas zatwierdzenia.
Jeżeli transakcja zostanie odwołana z powodu szczególnych okoliczności, w tym z powodu przeszkód antymonopolowych, Synopsys będzie musiała zapłacić Ansys opłatę za rozwiązanie umowy w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Jeśli Ansys zakończy umowę i przyjmie inną, lepszą ofertę, będzie musiał zapłacić firmie zajmującej się oprogramowaniem projektowym 950 milionów dolarów.
Być może to początek transakcyjnego trendu – niektóre nieudane próby udaremnienia transakcji podejmowane przez organy antymonopolowe ośmielą dyrektorów naczelnych do stawiania dużych zakładów na przejęcia. Okolicznością sprzyjającą są też prognozy analityków do ożywienia gospodarczego w tym roku.
Po tej wiadomości akcje Synopsys zwyżkowały o 3,8% do 513 dolarów, natomiast akcje Ansys spadły o 4,8% do 329,86 dolarów.