Synopsys i Microsoft tworzą asystenta ds. projektowania chipów 

Microsoft głównie przedstawiał swój „Copilot” jako sposób na dokończenie wierszy kodu komputerowego lub szybkie podsumowanie bałaganu w skrzynce odbiorczej. Jednak w środę firma Synopsys poinformowała, że współpracuje z Microsoftem nad stworzeniem własnego pilota, który pomaga w projektowaniu chipów komputerowych. 

Zaprojektowanie chipa kosztuje zazwyczaj setki milionów dolarów i zajmuje kilka lat, nawet we współpracy z armią inżynierów. Firma Synopsys, która jest największym producentem oprogramowania wykorzystywanego w tym procesie, poinformował w środę, że wykorzystała system Azure OpenAI firmy Microsoft do stworzenia własnego Copilota do użytku z jego narzędziami.

Shankar Krishnamoorthy, dyrektor generalny grupy automatyzacji projektowania w firmie Synopsys, powiedział, że głównym celem było zapewnienie dokładności systemu.

Jeśli bot AI „pisze eseje, Szekspira lub poezję, błąd może wynosić od 10% do 15%, a Twój konsument zauważy różnicę i nadal będzie nią zachwycony – powiedział Krishnamoorthy. – Ale jeśli nie generujesz (w projektowaniu chipów) dokładności na poziomie ponad 99,9%, wprowadzasz błąd w swoim chipie, który jest wart setki milionów dolarów”.

Projektowanie chipów to jedno z najtrudniejszych zadań w branży technologicznej, ponieważ miliardy tranzystorów – maleńkich przełączników on-off – muszą być precyzyjnie rozmieszczone na kawałku krzemu o szerokości zaledwie kilku centymetrów.

Na wczesnych etapach projektowania złożonego chipa inżynierowie opisują, jak chip powinien działać, w języku przypominającym kod programowania. Aby w tym pomóc, firma Synopsys przeszkoliła system na podstawie ogromnych zbiorów danych, które zgromadziła przez dziesięciolecia obecności w biznesie.

Naprawianie błędów to jedna z najdłuższych i najbardziej kosztownych części procesu projektowania chipów. Microsoft poinformował, że rozpoczął już testowanie systemu Synopsys we własnych zespołach zajmujących się projektowaniem chipów, które w środę zaprezentowały pierwsze wewnętrzne chipy firmy do centrów danych.

„Ta technologia nie tylko pomaga nam rozwiązywać problemy na wczesnym etapie, ale także zmniejsza koszty rozwiązywania problemów w późniejszych fazach” – powiedział w poście na blogu Erik Berg, główny inżynier w zespole weryfikacji i walidacji projektów chipów w firmie Microsoft.

 

„AB Możliwości i Rozwój 2023 to doskonała okazja by spotkać się, porozmawiać o najnowszych trendach, podzielić się doświadczeniami i zbudować nowe relacje” – podkreśliła Patrycja Gawarecka, AB S.A.