Sytuacja w Polsce pozostaje zróżnicowana w poszczególnych sektorach, po zeszłorocznej recesji następuje ożywienie. Aktualności Ekonomiczne i komentarz ekonomiczny eksperta Deloitte.

Sytuacja gospodarcza w Polsce pozostaje zróżnicowana w poszczególnych sektorach. Po zeszłorocznej recesji coraz bardziej widoczne staje się ożywienie gospodarcze. Najlepsze nastroje panowały w kwietniu wśród firm z branży ICT. Odmienną atmosferę można było zauważyć w branżach, które zostały dotknięte zarówno pandemią COVID-19, jak i obowiązującymi na terenie kraju restrykcjami. Prezentujemy komentarz ekonomiczny od Deloitte, przygotowany przez Aleksandrę Łaszka, menedżera w zespole ds. analiz ekonomicznych w Deloitte.

 

Bardzo dużemu zróżnicowaniu nastrojów w poszczególnych sektorach towarzyszą równie spore rozbieżności w prognozach makroekonomicznych. W marcowej ankiecie NBP, prognozy wzrostu PKB na ten rok wahały się pomiędzy -1,2 proc. a +5 proc. (dla porównania – w marcu 2019 roku prognozy na rok 2021 były w prawie siedmiokrotnie węższym przedziale, między 3,8 proc. a 4,7 proc.).

 

Przy tak dużej rozpiętości prognoz należy podkreślić, że połowa ankietowanych spodziewa się w tym roku wzrostu PKB o 4,5 proc. lub więcej. Wysokiemu tempu wzrostu rok do roku będzie sprzyjał punkt odniesienia, czyli pandemiczny rok 2020. Poza czysto statystycznym efektem, warto przypomnieć doświadczenia z zeszłego lata – mniejsze obawy zdrowotne konsumentów w połączeniu ze znoszeniem restrykcji, doprowadziły wtedy do bardzo szybkiego odbicia aktywności gospodarczej.

 

Pandemia COVID-19 cofnęła polską gospodarkę o prawie dwa lata

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), w swojej kwietniowej prognozie jest bardziej ostrożny niż większość ankietowanych przez NBP ekonomistów i przewiduje, że w tym roku PKB Polski wzrośnie o 3,5 proc. To pozwoli z nawiązką nadrobić zeszłoroczny spadek szacowany na -2,7 proc. Oznacza to, że w 2021 roku znajdziemy się z powrotem na poziomie, w którym byliśmy w 2019 roku. Warto podkreślić, że ostatnia prognoza MFW sprzed pandemii przewidywała, że w 2021 roku wartość naszej gospodarki będzie o 5,9 proc. większa niż w 2019 roku.

 

Według prognoz MFW, w kolejnych latach uda nam się nadrobić część tego „straconego” wzrostu, ale i tak w 2024 roku nasze PKB będzie o ponad 1 proc. niższe niż zakładano przed pandemią. Wciąż jednak będzie to jeden z lepszych wyników na tle państw UE, co przede wszystkim jest zasługą struktury naszej gospodarki i dużego znaczenia przemysłu. Państwa, których gospodarki w większym stopniu zależą od turystyki i szeroko pojętego sektora usług, nie tylko znacznie silniej zostały dotknięte przez samą pandemię, ale także dłużej będą odczuwały jej negatywne skutki gospodarcze.

 

Raport Aktualności Ekonomiczne Kwiecień 2021 r. (do pobrania).

 

 

https://itreseller.pl/zwinny-jak-startup/