Szef amerykańskiej rządowej agencji ds. cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa infrastruktury (CISA) pochwalił trwające relacje między Ameryką a Ukrainą zaledwie rok po zawarciu kluczowego paktu o wymianie informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa
Dyrektor Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) Stanów Zjednoczonych doceniła bliską współpracę między Ameryką a Ukrainą w ramach istotnego porozumienia o wymianie informacji o bezpieczeństwie. Na konferencji Black Hat omówiła tę relację z Wiktorem Zhora z Ukrainy, który jest szefem ds. transformacji cyfrowej w Państwowej Służbie Specjalnych Łączności i Ochrony Informacji. Porozmawiali o silnym wsparciu udzielanym Ukrainie przez kraje zachodnie w walce z inwazją Rosji.
Jen Easterly podkreśliła, że bliska współpraca między USA a Ukrainą w minionym roku była jedną z najbliższych współprac operacyjnych z partnerem zagranicznym, szczególnie jeśli chodzi o wymianę informacji w zakresie reagowania na zagrożenia. Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały porozumienie o wymianie informacji o zagrożeniach, które przyniosło znaczną ilość danych i szkoleń, by wspierać Ukrainę w obronie przed atakami online.
Obie strony wiele się nauczyły. Ukraina pomogła USA w radzeniu sobie z aktywną cyberwojną, a USA dostarczyły Ukrainie cenne wskazówki dotyczące obrony przed intruzami IT i zakłóceniami. To partnerstwo pokazuje, jak prywatne firmy mogą efektywnie współpracować z rządami w celu wzmocnienia obrony online.
Easterly podkreśliła, że doświadczenie z Ukrainą jest niezwykle cenne w przygotowaniach do potencjalnych konfliktów cybernetycznych z innymi krajami. Wspomniała również o tym, że w przypadku konfliktu chińsko-tajwańskiego, Stany Zjednoczone muszą być przygotowane na potencjalne ataki na ich kluczowe systemy online.
Oboje mówców podkreśliło również znaczenie bezpieczeństwa wyborów. CISA pracuje nad zapewnieniem wolnych, sprawiedliwych i nietkniętych hakowaniem wyborów w Stanach Zjednoczonych, a Ukraina również skupia się na zabezpieczaniu procesu wyborczego przed zagrożeniami cyfrowymi.
Zhora podkreślił, że wybory są fundamentem społeczeństwa i wartością nadrzędną. Ważne jest jedność i szkolenie osób zaangażowanych w proces wyborczy, aby uniknąć utraty zaufania w wyniku ataków cyfrowych. Oboje mówcy zaznaczyli, że ochrona wyborów to wspólna odpowiedzialność.
To partnerstwo z Ukrainą dostarcza cennych wniosków, które mogą być zastosowane w przyszłych konfliktach cybernetycznych i wzmocnieniu obrony demokratycznych instytucji.