Szef największej na świecie giełdy kryptowalut przyznał się do prania pieniędzy — klienci wycofują miliony dolarów z Binance

Po tym jak Changpeng Zhao, prezes Binance przyznał się do zarzutów prania pieniędzy użytkownicy tej największej na świecie giełdy kryptowalut wycofali już ponad miliard dolarów ze swoich kont. Firma zgodziła się zapłacić ponad 4,3 miliarda dolarów kary, jaką nałożył na nią Departament Sprawiedliwości.

Giełda kryptowalut Binance powstała w 2017 roku i szybko stała się miejscem, w którym przeprowadzane były transakcje o dużej wartości z użyciem kryptowalut, co wzbudziło zainteresowanie amerykańskich organów kontrolnych, które zobowiązały firmę do zarejestrowania swojej działalności jako instytucji finansowej. Mimo to zarząd Binance nie wdrożył wymaganych procedur, w tym dotyczących kontroli użytkowników, którzy mogli się rejestrować jedynie podając adres e-mail. Zamiast tego, giełda zapowiedziała, że będzie blokowała użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, co jednak według amerykańskich władz było jedynie przykrywką i w dalszym ciągu klienci z USA przeprowadzali transakcje z wykorzystaniem serwisu.

Amerykańska Sekretarz Skarbu Janet Yellen po ogłoszeniu wyroku zwróciła uwagę, że giełdy kryptowalut powinny stosować się do podobnych zasad jak inne instytucje finansowe, dlatego jej zdaniem wyrok sądu ws. Binance jest krokiem w dobrym kierunku.

Binance przymykała oko na swoje zobowiązania prawne w pogoni za zyskiem. Umyślne zaniedbania umożliwiły przepływ pieniędzy do terrorystów, cyberprzestępców i osób wykorzystujących dzieci za pośrednictwem tej platformy — powiedziała Sekretarz Skarbu USA. — Dzisiejsze historyczne kary i nadzór w celu zapewnienia zgodności z amerykańskim prawem i przepisami stanowią kamień milowy dla branży wirtualnych walut. Każda instytucja, niezależnie od lokalizacji, która chce czerpać korzyści z amerykańskiego systemu finansowego, musi również przestrzegać zasad, które chronią nas wszystkich przed terrorystami, zagranicznymi przeciwnikami i przestępczością albo ponosić konsekwencje swoich zaniedbań.

Krytowaluty to cyfrowe narzędzie do przenoszenia wartości oparte na kryptografii i technologii blockchain, czyli rozproszonej strukturze danych. Kryptowaluty przechowywane są w wirtualnych portfelach, do których dostęp można uzyskać za pomocą aplikacji, które umożliwiają wymianę pomiędzy użytkownikami danej sieci. Kryptowaluty można kupić m.in. za pośrednictwem giełd takich jak Binance, które zazwyczaj umożliwiają też wymianę pomiędzy różnymi rodzajami cyfrowych walut.