Sześć firm z sektora Big Tech ponownie oskarżonych o unikanie podatków

Organizacja Fair Tax Foundation (FTF) zarzuca sześciu największym amerykańskim gigantom technologicznym, znanym jako „Silicon Six”, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat zapłacili około 278 miliardów dolarów mniej podatku dochodowego od osób prawnych, niż wynikałoby to z przepisów podatkowych obowiązujących firmy o porównywalnych zyskach w USA.
Firmy te wygenerowały 11 bilionów dolarów przychodu i 2,5 biliona dolarów zysku w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Mimo to, zapłaciły średnio tylko 18,8% podatku od osób prawnych, w porównaniu z przeciętną stawką 29,7% w USA.
Giganci technologiczni na czele z Amazonem, Apple, Google i Microsoftem wbudowali unikanie podatków w swoje modele biznesowe, stosując różne strategie optymalizacji podatkowej. Jedną z najbardziej powszechnych jest księgowanie zysków w krajach o niskim opodatkowaniu – Amazon wybiera Luksemburg, podczas gdy Apple, Google i Microsoft preferują Irlandię jako swoje główne centra podatkowe. Zyski są strategicznie przekierowywane do takich rajów podatkowych jak Bermudy, Irlandia, Luksemburg czy Holandia, by znacząco obniżyć zobowiązania podatkowe.
Te praktyki mają poważne konsekwencje dla całej gospodarki. Zmniejszone wpływy podatkowe ograniczają możliwości finansowania kluczowych inwestycji publicznych, w tym projektów infrastrukturalnych i społecznych. Co gorsza, badania pokazują, że około 31% obciążeń podatkowych ostatecznie przerzucanych jest na konsumentów, co prowadzi do wyższych cen produktów. Najbardziej cierpią na tym gospodarstwa domowe o niższych dochodach, dla których podwyżki te stanowią proporcjonalnie większe obciążenie.

W odpowiedzi na krytykę, firmy technologiczne konsekwentnie utrzymują, że przestrzegają wszystkich przepisów podatkowych i wnoszą istotny wkład w gospodarkę poprzez inwestycje i tworzenie miejsc pracy. Amazon szczególnie podkreśla swoje zaangażowanie w rozbudowę usług i infrastruktury, argumentując, że przynosi to wymierne korzyści lokalnym społecznościom w których działa.
Netflix ma najniższą efektywną stawkę podatkową w porównaniu do swoich zysków, wynoszącą 14,7%. Microsoft płaci znacznie więcej, bo 20,4%. Amazon wypada najgorzej pod względem zachowania podatkowego, głównie ze względu na niską kwotę zapłaconego podatku i wspomniane już przenoszenie zysków do państw o niższych podatkach. Meta i Apple również mają niższe stawki podatkowe niż wynosi średnia w USA.
W przyszłości mogą pojawić się nowe regulacje podatkowe, takie jak Pillar 2 OECD, które będą wymagały od dużych firm zapłacenia minimalnego podatku w każdym państwie, w którym działają. To może zmniejszyć korzyści z unikania podatków i zwiększyć przejrzystość podatkową. Czy i kiedy się jednak faktycznie pojawią – to już pytanie do rozważenia w innym materiale…