Sztuczna inteligencja napisze kod dla Apple – gigant nawiązał współpracę z Anthropic

Apple rozpoczęło współpracę ze startupem Anthropic. Efektem ma być platforma, która wykorzysta sztuczną inteligencję do pisania, edytowania, a nawet testowania kodu.
Apple współpracuje z Anthropic nad stworzeniem nowej platformy typu „vibe-coding”, która ma wykorzystywać sztuczną inteligencję do pisania, poprawiania i testowania kodu. To rozwiązanie stanowić ma unowocześnioną wersję narzędzia Xcode, wzbogaconą o model Claude Sonnet opracowany właśnie przez Anthropic.
Nowa platforma oferuje kilka kluczowych funkcji. Pozwala generować, edytować i testować kod za pomocą czatu, w którym polecenia wpisuje się w języku naturalnym. Narzędzie automatycznie wykrywa i zgłasza błędy oraz testuje interfejsy użytkownika, co przyspiesza wykrywanie ewentualnych usterek. AI wyjaśnia też fragmenty kodu, co wspiera naukę i zrozumienie trudniejszych rozwiązań.

Na razie Apple planuje korzystać z platformy wyłącznie wewnętrznie. Firma nie zdecydowała jeszcze, czy i kiedy udostępni ją publicznie. Jeśli testy zakończą się sukcesem, narzędzie może trafić do szerszego grona deweloperów, ale nie podano konkretnego terminu. Najbardziej prawdopodobnym momentem na ogłoszenie ewentualnej premiery dla szerszego grona jest czerwcowa konferencja WWDC 2025, choć na razie nie pojawiły się oficjalne zapowiedzi w tej sprawie.
Apple nie jest jedyną firmą inwestującą w AI dla programistów. Podobne narzędzia rozwijają Amazon, Meta czy Google. Co ciekawe, OpenAI rozważa przejęcie narzędzia Windsurf (wcześniej znane jako Codeium) za 3 miliardy dolarów, by wzmocnić swoje kompetencje w tej dziedzinie. Warto też wspomnieć o innej platformie typu „vibe-coding” (samodzielnie piszącej kod), jaką jest GitHub Copilot, który w dwa lata zdobył prawie 2 miliony subskrybentów i zwiększył przychody platformy o 45%.
Bob Rogers, CTO Oii.ai (firma technologiczna specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji dla zarządzania łańcuchem dostaw), podkreśla:
„AI pozwala programistom szybciej budować aplikacje i skupić się na trudniejszych zadaniach. Proste projekty, jak strony internetowe czy raporty, AI może wykonać samodzielnie”.