Szykuje się prawdziwa rewolucja. Laptop z procesorem Qualcommu poradził sobie z wymagającą grą.
Oczekiwana premiera rynkowa układu Snapdragon X Elite poprzedzona jest różnymi demonstracjami. Najnowsza z nich pokazuje, jak cienki laptop z tym SoC pozwala na grę w „Baldur’s Gate 3” z wydajnością 30 klatek na sekundę.
Wydajność GPU Adreno w Snapdragon X Elite zapewnia około 30 klatek na sekundę w grze „Baldur’s Gate 3” przy rozdzielczości 1080p. Qualcomm już wcześniej komunikował, że pracuje nad tym, aby gracze korzystający z nadchodzących laptopów z procesorem Snapdragon X Elite będą mieli świetne doświadczenia z grami. Firma zapewnia deweloperom trzy opcje uruchamiania gier na nowej platformie: natywnie dla instrukcji ARM64, hybrydowy tryb ARM64EC z natywnymi bibliotekami, oraz pełna emulacja. Ostatni z trybów nie wymaga dodatkowej pracy deweloperów, ale odbywa się to kosztem wydajności.
Układ graficzny w platformie Snapdragon X Elite, będzie GPU Adreno, który jest oceniany na około 4,6 TFLOPs wydajności i będzie obsługiwać DX12, DX11, Vulkan, OpenCL, zachowując jednocześnie wsparcie dla starszych wersji DX9 i OpenGL 4.6. W oficjalnych slajdach prezentowanych jakiś czas temu Qualcomm zaprezentował wzrost wydajności o 80% w porównaniu z GPU Radeon 780M. Jak widać na najnowszej prezentacji, układ rzeczywiście sprawuje się nieźle. Wideo zarejestrowane przez Devina Arthura pokazuje laptop działający w grze Baldur’s Gate 3 przy rozdzielczości 1080p (ustawienia jakości są nieznane). Laptop osiąga około 25-30 klatek na sekundę. Może nie jest to imponujące, ale pamiętajmy, że mowa o układzie zintegrowanym.
Here’s a demo of Baulders Gate 3 running at 1080p hovering around 30FPS, which is perfectly playable! https://t.co/ZieiHtzRlN pic.twitter.com/VvFKbUVK5J
— Devin Arthur (@Lexcyn) March 25, 2024
Trzeba pamiętać, że nie mówimy jeszcze o w pełni gotowym produkcie. Wydajność GPU Adreno w procesorze Snapdragon X Elite od Qualcomm może się jeszcze poprawić. Procesory X Elite i X Plus mają zostać dostarczone do klientów w połowie 2024 roku, a ich dostępność planowana jest na drugą połowę tego samego roku.