Tajwan zakazuje uruchamiania chińskiego TikToka, wśród użytkowników sektora publicznego
Zakaz korzystania z chińskiej platformy TikTok przez sektor publiczny ze względu na bezpieczeństwo narodowe pojawił się zarówno na Tajwanie, jak i w kolejnych stanach USA po zeszłotygodniowym zakazie w Południowej Dakocie.
Komisarz FCC USA pochwalił posunięcie Tajwanu jako „inteligentne”, a jego Ministerstwo Spraw Cyfrowych jako mające „silne przywództwo”.
NEW: Taiwan has imposed a public sector ban on TikTok and other CCP-linked software and services based on a national security determination.
I commend this smart and strong leadership by my Republic of China counterparts, including @TAIWANmoda https://t.co/bGEDm7Ig2S https://t.co/ESpAE3Ye6i pic.twitter.com/v7tVveUQtm
— Brendan Carr (@BrendanCarrFCC) December 6, 2022
Przemawiając na Uniwersytecie Michigan w ostatni piątek, dyrektor Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) Chris Wray jeszcze bardziej powtórzył zagrożenia bezpieczeństwa związane z TikTok i ostrzegł przed jego użyciem. Oprócz znanych problemów z gromadzeniem danych przez firmę macierzystą ByteDance i jej potencjału jako narzędzia szpiegowskiego, Wray powiedział, że Pekin może mieć kontrolę nad algorytmem aplikacji, co pozwala na manipulowanie treściami i tym samym wpływanie na jej użytkowników.
W zeszłym miesiącu tajwańska Rada ds. Wewnętrznych poinformowała, że rząd zakazał korporacjom finansowanym przez Chiny prowadzenia platform internetowych na Tajwanie, a ByteDance nie prowadzi oddziału na Tajwanie.
Nowy zakaz sektora publicznego na Tajwanie zabrania TikTok na telefonach komórkowych, tabletach i komputerach PC należących do organów państwowych.
Podobny zakaz na urządzeniach państwowych został uchwalony przez amerykański stan Południowej Dakoty 29 listopada. Nakaz z Południowej Dakoty zabrania nie tylko korzystania z platformy, ale także pobierania aplikacji, a nawet samego odwiedzania strony na każdym państwowym urządzeniu z dostępem do internetu.
Podobne działania podjęło wojsko Stanów Zjednoczonych oraz Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA). W poniedziałek gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster posunął się do tego samego w swoim stanie.
We wtorek w ślad za nim poszedł amerykański stan Maryland, wydając nadzwyczajną dyrektywę gubernatora Larry’ego Hogana.
Dyrektywa Hogana jest jednak bardziej kompleksowa niż inne, ponieważ dotyczy również Huawei Technologies; ZTE Corp; Tencent Holdings, w tym, ale nie tylko: Tencent QQ, QQ Wallet i WeChat; produktów Alibaby, w tym między innymi: AliPay.