Telia wybiera firmę Ericsson na dostawcę 5G, w ramach umowy firmy wdrożą sieć nowej generacji 5G na terytorium Szwecji i Estonii w okresie do 2025 roku.
Telia i Ericsson zapewniają bezpieczeństwo i szybkość transmisji oraz niezawodność zasięgu sieci bezprzewodowej w krajach skandynawskich – a także poza ich granicami- od początku ery telefonii komórkowej. Partnerzy już wdrażają technologię 5G na całym terytorium Norwegii, gdzie Ericsson jest również wyłącznym partnerem technologicznym firmy Telia. Zawarta umowa pozwoli zmodernizować istniejące sieci wykonane w technologii 4G w Szwecji i Estonii co zapewni szybką, ultrawysoką przepustowość 5G w sieci telefonii komórkowej składającej się z 10 000 komórek na obszarze ponad 500 000 km2.
Dzięki szybkiemu wdrożeniu technologii w terenie przez specjalistów firm Ericsson i Telia, abonenci i klienci korporacyjni firmy Telia wkrótce będą mogli cieszyć się nieporównywalnymi korzyściami oferowanymi przez technologię 5G. Korzyści związane z technologią 5G będzie również odczuwalne przez przemysł, w tym m.in. automatyzacja produkcji i wykorzystanie Internetu Rzeczy, które pozwolą zwiększyć wydajność i zapewnić zrównoważony rozwój. Projekt ten zapewni również impuls gospodarkom w okresie po wygaśnięciu epidemii koronawirusa.
„Nasze sieci nigdy nie były ważniejsze w naszym życiu i dla naszych zarobków, są fundamentem dobrze prosperującej gospodarki cyfrowej, u której podstaw leży innowacyjność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo. Dzięki dzisiaj zawartej umowie dysponujemy już w tej chwili fundamentami pod rozwój najbardziej zaufanych i niezawodnych sieci w technologii 5G w krajach skandynawskich i nadbałtyckich. Jest to również początek długofalowych inwestycji w nasze sieci, które już w 2021 roku będą realizowane w pełnej skali.” – powiedziała Allison Kirkby, prezes i dyrektor generalny firmy Telia. „Współpraca partnerska ma rodowód czysto szwedzki, ponieważ możemy poszczycić się długą i nowatorską relacją biznesową z Ericssonem. Wspólnie od kilku dziesięcioleci jesteśmy pionierami i umożliwiamy komunikację między ludźmi i firmami. Jednym z takich przykładów jest autobus elektryczny z wykorzystaniem technologii 5G, bez kierowcy, który został wprowadzony do eksploatacji kilka tygodni temu w Sztokholmie.”
„Pełne wykorzystanie potencjału technologii 5G zaczyna się od sieci. Dzięki temu otwierają się prawdziwe możliwości tworzenia innowacyjnych rozwiązań, odkrywania i doświadczania świata przy pomocy technologii 5G. Kolejne globalne zmiany w zakresie stosowania sieci mogą być wymyślone przez firmę start-up w branży technologicznej lub przez dewelopera korzystającego z sieci 5G firmy Telia, z zastosowaniem technologii firmy Ericsson. Wspólnie z Telią mamy ambicję stworzenia świata o gęstszej sieci połączeń, o bardziej zrównoważonej przyszłości, w której kraje skandynawskie i nadbałtyckie będą odgrywać ważną rolę.” – podkreśla Börje Ekholm, prezes i dyrektor generalny firmy Ericsson.
Ericsson i Telia blisko współpracują nad rozwojem technologii 5G w regionie, już od 2016 roku, przeprowadzając szereg prób i testów. Firmy połączyły również siły z innymi liderami w branży i środowiskiem akademickim w celu opracowania przypadków zastosowań technologii 5G, takich jak samojezdne ciężarówki, próba bezzałogowego promu w Norwegii oraz próba elektrycznego minibusa bez kierowcy, korzystającego z technologii 5G w Sztokholmie. W tym roku partnerzy uruchomili komercyjną usługę oferowaną w sieci 5G w Norwegii i Szwecji.
5G jest katalizatorem rozwoju gospodarki cyfrowej we wszystkich krajach, niezależnie od ich wielkości. Jako nie mająca sobie równych innowacyjna platforma, stwarza nowe możliwości dla społeczeństwa, począwszy od immersyjnej rozrywki, a skończywszy na zautomatyzowanym transporcie, przy czym przemysł korzysta ze skutecznych i zrównoważonych rozwiązań biznesowych.
Inwestycje w technologię 5G przyczynią się również do ożywienia gospodarczego. Zgodnie z Planem Działań w zakresie technologii 5G dla Europy, opracowanym przez Analysysys Mason, transformacja cyfrowa wspierana przez technologię 5G pozwoli wypracować korzyści finansowe netto w wysokości 161 mld EUR we wszystkich krajach europejskich, przy czym Szwecja przeznaczy na ten cel 4,347 mln EUR, natomiast Estonia 391 mln EUR.
https://itreseller.pl/itrnewericsson-i-nokia-a-sprawa-chinska-czy-europejscy-dostawcy-sprzetu-telekomunikacyjnego-wspolpracuja-z-chinskimi-instytucjami/