TikTok pozywa Montanę po tym, jak stan zbanował aplikację 

TikTok Inc w poniedziałek złożył pozew kwestionujący nowy zakaz korzystania z chińskiej aplikacji przez stan Montana, pierwszy stan, który zablokował popularną usługę udostępniania krótkich filmów. 

Jak podaje Reuters, TikTok twierdzi, że zakaz, który ma wejść w życie 1 stycznia, narusza prawa firmy i użytkowników wynikające z Pierwszej Poprawki. W pozwie złożonym w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Montanie, argumentuje się również, że zakaz jest uprzedzony przez prawo federalne, ponieważ ingeruje w sprawy będące przedmiotem wyłącznego zainteresowania federalnego i narusza klauzulę handlową Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która ogranicza uprawnienia stanów do stanowienia prawa które nadmiernie obciążają handel międzystanowy i zagraniczny.

TikTok szacuje, że ma setki tysięcy aktywnych użytkowników w stanie, który ma łącznie około 1,1 miliona mieszkańców. Firma twierdzi w swoim pozwie, że „nie udostępniła i nie udostępniłaby rządowi chińskiemu danych użytkowników z USA oraz podjęła istotne środki w celu ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników TikToka”.

TikTok, który jest własnością chińskiego ByteDance i używany jest przez ponad 150 milionów Amerykanów, staje wobec coraz liczniejszych wezwań ze strony amerykańskich prawodawców i urzędników państwowych, aby zakazać aplikacji w całym kraju z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na platformę.

Montana może nałożyć grzywnę w wysokości 10 000 USD dziennie za każde naruszenie prawa przez TikToka. Przepisy nie nakładają kar na indywidualnych użytkowników. Nie do końca jest jasne, w jaki sposób Montana wyegzekwowałaby zakaz TikTok.

Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Wywiadu, Mark Warner, powiedział, że prawdopodobieństwo uchylenia przez sądy federalne zakazu w Montanie sprawiło, że jeszcze ważniejsze było uchwalenie przez Kongres ustawy, którą wprowadził, aby dać prezydentowi nowe uprawnienia do zakazywania lub nakładania ograniczeń na TikTok i inne zagraniczne aplikacje.

Były prezydent Donald Trump w 2020 r. starał się zakazać nowych pobrań TikTok i chińskiej firmy WeChat, jednostki Tencent oraz powiązanych  z nimi transakcji, które według firm w tamtym czasie mogły skutecznie uniemożliwić korzystanie z aplikacji w USA, ale seria orzeczeń sądowych uniemożliwiła wejście w życie zakazów.

W zeszłym tygodniu pięciu użytkowników TikTok w Montanie złożyło pozew w sądzie federalnym, starając się zablokować stanowy zakaz. Pozew TikTok wymienia prokuratora generalnego stanu Montana, Austina Knudsena, który jest oskarżony o egzekwowanie prawa. Biuro Knudsena nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz w poniedziałek. Emily Flower, rzeczniczka Knudsena, powiedziała, że stan jest gotowy na procesy sądowe. „Spodziewaliśmy się wyzwań prawnych i jesteśmy w pełni przygotowani do obrony prawa, które pomaga chronić prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców Montana” – powiedziała w poniedziałek.