Transition Technologies wykorzysta sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do stworzenia innowacyjnego hubu danych dla budynków w ramach projektu BMSCare, realizowanego wraz ze spółką biurową Skanska w CEE i Go4Energy.
Transition Technologies wykorzysta sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do stworzenia innowacyjnego hubu danych dla budynków w ramach projektu BMSCare, realizowanego wraz ze spółką biurową Skanska w CEE i Go4Energy. Celami wspólnej inicjatywy tych firm jest zmniejszanie kosztów zarządzania budynkami, minimalizacja zużycia przez nie energii oraz wykrywania w nich nieprawidłowości na wczesnym etapie eksploatacji.
BMSCare wykorzystuje doświadczenia Skanska, która kładzie duży nacisk na zrównoważone i ograniczające negatywny wpływ na środowisko rozwiązania, Go4Energy, czyli ekspertów od systemów zarządzania budynkiem i Transition Technologies, specjalizującej się w optymalizacji w przemyśle. Taka kooperacja pozwoliła wypracować unikatowe w skali świata rozwiązanie na szerszą, tańszą i bardziej kompleksową implementację zasad zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce i na świecie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Algorytm wykryje anomalie, zoptymalizuje parametry i przewidzi zużycie
Jednym z kluczowych elementów projektu BMSCare jest stworzenie przez Transition Technologies silnika obliczeniowego wykorzystującego najnowsze techniki uczenia maszynowego. Każdy biurowiec to setki urządzeń: centrale wentylacyjne, pompy, klimakonwektory itp. Algorytmy wykorzystujące uczenie maszynowe wykryją anomalie w ich pracy, a wcześnie wykryta usterka oznacza tańszą naprawę i szybszą poprawę komfortu i sprawności działania całego systemu. Inwestycja w takie rozwiązania jest opłacalna nawet w budynkach, których okres eksploatacji zbliża się ku końcowi.
Kolejnym elementem będzie moduł prognostyczny, który pozwoli przewidywać zużycie energii elektrycznej, ciepła, chłodu i wody. Prognoza sama w sobie nie generuje oszczędności, jednak znając przyszłe zapotrzebowanie budynku, algorytmy optymalizacyjne będą mogły lepiej zaplanować pracę układów kontrolujących klimat budynku.
Mając wiedzę o przyszłych potrzebach, na przykład na następne 24 godziny, będzie można w pełni wykorzystać możliwości akumulacyjne budynku, a to one właśnie pozwalają na generowanie oszczędności. Przykładowo wyprodukowanie chłodu w nocy, kiedy jest to tańsze i zgromadzenie w konstrukcji budynku, która jest dobrym akumulatorem ciepła, może przynieść znaczące korzyści – wyjaśnia Michał Guzek, Kierownik Zespołu w Transition Technologies Science.
Algorytmy będą też mogły oszacować liczbę osób w budynku, dzięki czemu precyzyjnie można określić, ile świeżego powietrza należy dostarczyć do wnętrza bez instalowania dodatkowych, drogich czujników.
Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań możliwe będzie osiągnięcie wymiernych oszczędności oraz ograniczenie zużycia przez budynki energii i ich wpływu na środowisko. Pamiętamy o wysiłkach całego świata ukierunkowanych na ograniczenie globalnego ocieplenia. Każdy z nas powinien we własnym zakresie podejmować środki wspierające ten cel. To co robimy my, to dostarczamy innowacyjne rozwiązania informatyczne, które pomagają w jego realizacji. Projekt BMSCare wpisuje się w globalną zieloną politykę Grupy Kapitałowej Transition Technologies #TTgoesGreen – mówi Zbigniew Zasieczny, Wiceprezes Transition Technologies Advanced Solutions.
Budynki przyszłości
Oczekiwania wobec powierzchni biurowych znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Muszą one oferować swoim użytkownikom określone parametry środowiska pracy, takie jak wysoką jakość powietrza, odpowiednią temperaturę czy wilgotność. BMSCare udowadnia, że odpowiedni komfort pracy nie musi być związany z wyższym zużyciem energii. Wspólny projekt spółki biurowej Skanska w CEE, Go4Energy i Transition Technologies wpisuje się w szeroko pojęty zielony zwrot, mający na celu między innymi bardziej racjonalne i odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.
BMSCare to – oprócz perowskitów czy wykorzystywania OZE – kolejny projekt, w którym stawiamy na bardziej racjonalne użycie energii. W Skanska mamy świadomość, że planując, a potem realizując nasze inwestycje, musimy podejmować konkretne działania zmniejszające nasz wpływ na środowisko. Cieszymy się, że nasi partnerzy również działają w tym duchu. Już dziś przygotowujemy budynki do wymagań, jakie stawia przed nami przyszłość – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.
Zmieniający się świat wymusza zmiany w każdej dziedzinie naszego życia a nowoczesne technologie sprawiają, że zmiany te stają się coraz szybsze i ukierunkowane m.in. na komfort i nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że i rynek nowoczesnych nieruchomości wymaga nowoczesnych rozwiązań. Obecnie, aby obsługiwać coraz bardziej skomplikowane budynki, nie wystarczy wiedza i doświadczenie. Musimy wykorzystywać nowoczesne technologie oparte o Sztuczną Inteligencję (AI), które sprawdziły się w innych sektorach jak przemysł czy medycyna. Algorytmy Sztucznej Inteligencji, na tym etapie Projektu BMSCare w środowisku testowym (model), realizują skomplikowane analizy, które finalnie zastosowane do sterowania budynkowymi parametrami doprowadzą do osiągniecia oszczędności. Oszczędności o których mowa, nie jest możliwe osiągnąć w tradycyjnym modelu sterowania budynkiem poprzez system BMS – zaznacza Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.
https://itreseller.pl/itrnewpolska-w-pierwszej-dziesiatce-krajow-ktore-najchetniej-siegaja-po-cyfrowe-kompetencje/