TrendForce: Światowy rynek LLM dla robotów przekroczy wartość 100 mld USD do 2028 roku
Najnowsze przewidywania TrendForce wskazują, że w miarę jak roboty humanoidalne ewoluują w kierunku wysoce zintegrowanych systemów i zmieniają zastosowania z tych przemysłowych na domowe, szkolenie modeli AI staje się coraz bardziej krytyczne.
Firma badawcza oczekuje, że globalny rynek LLM dla robotyki, w tym szkolenia AI i rozwiązania AIGC, przekroczy pułap 100 miliardów dolarów do 2028 r., ze średniorocznym wzrostem na poziomie 48,2% począwszy od 2025 r.
Podczas targów CES 2025 firma NVIDIA zaprezentowała swoją platformę Cosmos, która integruje World Foundation Model (WFM). Spodziewanym jest, że platforma ta stanie się kluczowym motorem wzrostu rynku. Cosmos – ściśle związany z rozwojem robotów – wykorzystuje dane ze świata rzeczywistego i dane generowane przez AI do budowania środowisk cyfrowych bliźniaków do szkolenia. Takie podejście oferuje korzyści jak m.in. redukcja kosztów, uproszczenie procesów, dostosowane szkolenia i bardziej realistyczne symulacje interakcji.
NVIDIA ma na celu przyspieszenie rozwoju technologii robotyki ogólnego przeznaczenia dzięki nowej platformie, jednocześnie rozpoznając ewolucję AI od AI generatywnej do AI agentowej, a ostatecznie do AI fizycznej. Ten postęp jest kluczowy dla autonomicznych pojazdów i robotów, aby rozwijać procesy szkoleniowe i osiągnąć szersze wdrożenie komercyjne.
Jednym z kluczowych wyzwań w szkoleniu robotów jest luka między symulacją a rzeczywistością. Głębokie uczenie się i sieci neuronowe opierają się głównie na symulowanych danych, co może prowadzić do nieefektywności w wydajności w świecie rzeczywistym z powodu braku dopasowania do właściwości fizycznych, danych czujników i dynamiki siłowników.
NVIDIA wprowadziła model NaVILA w grudniu 2024 r., aby zniwelować tę lukę, umożliwiając robotom rozumienie poleceń języka naturalnego bez wstępnego szkolenia lub mapowania i poruszanie się po skomplikowanych terenach za pomocą systemów wizualnych i technologii LiDAR.
Obecnie szkolenia AI i rozwiązania AIGC stanowią 10% kosztów robotów humanoidalnych, co jest największym udziałem w kosztach oprogramowania. Inne czynniki przekładające się na koszta to systemy operacyjne (4%) i autonomiczna nawigacja (3%).
Firmy takie jak Siemens, Vention i Hexagon specjalizują się w symulacji robotów, podczas gdy Rockwell Automation, PTC i Cadence koncentrują się na inżynierii wspomaganej komputerowo (CAE) i przechwytywaniu rzeczywistości. Ponadto MetAI, tajwański start-up, wnosi innowacyjne rozwiązania do ekosystemu.
TrendForce podkreśla, że platforma Cosmos firmy NVIDIA jest gotowa sprostać wyzwaniom związanym z luką szkoleniową, podkreślając znaczenie symulacji dużych modeli AI. Rozwój ten oznacza kluczowy krok w kierunku komercjalizacji robotów humanoidalnych i integracji ich z codziennym życiem.
Oczekuje się, że czołowi twórcy robotów humanoidalnych, w tym Figure AI i 1X, będą jednymi z pierwszych użytkowników platformy Cosmos, co stworzy podwaliny pod nową erę innowacji robotycznych opartych na AI.