Trwają prace nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa, a rząd w najbliższych dniach pokaże konkretne działania, które wypracował, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

(ISBnews) – Trwają prace nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa, a rząd w najbliższych dniach pokaże konkretne działania, które wypracował, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 

„W najbliższych dniach pokażemy pewne konkretne działania, które rząd wypracował” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej, niestety na razie nie podał więcej szczegółów.

 

W porannym wywiadzie radiowym wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że „najprawdopodobniej jutro” będzie prezentowany projekt nowej specustawy, która będzie zawierała pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, firm, ale również dla osób samozatrudnionych.

 

https://itreseller.pl/itrnewrzad-bedzie-musial-znowelizowac-tegoroczny-budzet-w-ktorym-pojawi-sie-deficyt-zapowiada-wicepremier-i-minister-aktywow-panstwowych-jacek-sasin/

 

W Polsce jest 150 przypadków zarażenia koronawirusem, trzy osoby zmarły. Morawiecki poinformował podczas konferencji, że kwarantannie podanych jest ponad 8 tys. osób (oprócz tych, którzy przechodzą obowiązkową 14-dniowa kwarantannę, związaną z przekroczeniem granicy) i 25 tys. objętych jest nadzorem epidemiologicznym.

 

„Polska robi wszystko, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wydała wskazówki, dotyczące kompleksowych działań. Potrzebne są wszystkie te trzy rzeczy: kwarantanna, śledzenie kontaktów i blokady na granicy” – zaznaczył premier.

 

Jednocześnie podejmowane są działania na rzecz powrotu Polaków zza granicy. Wczoraj było to 1,4 tys. osób, dzisiaj ma być to 4 tys. Na stronie LOT zarejestrowało się około 30 tys. osób.

 

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że przyjęte przez rząd regulacje, dotyczące zamknięcia granic, nie zrywają łańcuchów dostaw. Te zostaną zachowane. Ze względu na szybkie rozprzestrzeniania się koronawirusa władze podjęły szereg działań, które mają ograniczyć liczbę zachorowań. Do 25 marca w całym kraju zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, zamknięto kina, teatry i placówki kultury. Nie funkcjonują też żłobki i przedszkola.

 

Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego i przywrócono pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Ma on obowiązywać przez 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a następnie o miesiąc. Odwołano loty międzynarodowe i krajowe oraz kursowanie pociągów dalekobieżnych. Władze rekomendują zlecanie pracy zdalnej. Apelują też o racjonalne zachowania konsumenckie i podkreślają, że żywności nie zabraknie. Nie ma w planach zamykania placówek handlowych.

 

Od wtorku obowiązuje zakaz organizowania imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali. W piątek podjęto decyzję o zamknięciu galerii handlowych i restauracji. Nie wolno gromadzić się w zamkniętych czy na otwartych przestrzeniach w grupach liczących więcej niż 50 osób.

 

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 169,3 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 148 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 81 tys.), Włoszech (24,7 tys.), Korei Płd. (ponad 8,1 tys.) i Iranie (ponad 13,9 tys.). W ciągu ostatnich dni gwałtownie rośnie liczba zarażonych we Francji (5,4 tys.), Niemczech (5,8 tys.) i Hiszpanii (7,8 tys.). Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło 6 513 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach, 1 809 osób we Włoszech, 292 osoby w Hiszpanii, 127 we Francji. Od początku wybuchu epidemii poprawił się stan ponad 77,2 tys. pacjentów, w tym 2335 pacjentów we Włoszech, 517 pacjentów w Hiszpanii, w Niemczech – 46, w Wielkiej Brytanii – 20 i 12 pacjentów we Francji.

(ISBnews)

 

https://itreseller.pl/itrnewkoronawirus-moze-spowodowac-50-mld-zl-strat-dla-polskiej-gospodarki-szacuje-glowny-ekonomista-federacji-przedsiebiorcow-polskich-ekspert-centrum-analiz-legislacyjnych-i-polityki-ekonomicznej-calpe/