TSMC zapowiada masową produkcję układów 1,6 nm w 2026 roku
TSMC zapowiada przełom technologiczny w postaci układów wytwarzanych w procesie 1,6 nm, które mają trafić do masowej produkcji w 2026 roku. Tajwańska firma planuje też zwiększenie wydatków inwestycyjnych do rekordowych 42 miliardów dolarów w 2025 roku, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na procesory dla AI oraz przyspieszyć rozwój technologii 2 nm i 1,6 nm.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) podnosi poprzeczkę w wyścigu technologicznym, zapowiadając przełomowe osiągnięcia w produkcji chipów. Firma planuje uruchomić masową produkcję układów 2 nm w drugiej połowie 2025 roku, a już w 2026 wprowadzić na rynek jeszcze bardziej zaawansowaną litografię 1,6 nm.
Zgodnie z oświadczeniem prezesa i wiceprzewodniczącego zarządu TSMC, C.C. Weia, w 2025 roku firma spodziewa się znacznego wzrostu przychodów – o około 20-25% w skali roku. Sukces ten ma być napędzany głównie przez dynamicznie rozwijający się sektor akceleratorów AI, w tym GPU, ASIC i kontrolery HBM dla centrów danych. Wei przewiduje, że popyt na te rozwiązania w przyszłym roku się podwoi.
TSMC przewiduje, że nowa technologia 2 nm przyniesie do 15% poprawy szybkości przy tym samym zapotrzebowaniu na energię lub 20-30% oszczędności energetycznej przy zachowaniu tych samych parametrów. Z kolei proces 1,6 nm (technologia A16) zaoferuje dodatkowo 8-10% wzrost wydajności oraz do 10% większą gęstość upakowania tranzystorów.
Firma inwestuje także w rozwój globalnej infrastruktury produkcyjnej. Pierwsza fabryka TSMC w Arizonie rozpoczęła masową produkcję chipów 4 nm pod koniec 2024 roku. Kolejne zakłady w USA mają obsługiwać bardziej zaawansowane technologie, takie jak 3 nm, 2 nm i 1,6 nm. W Europie planowana jest budowa fabryki w Dreźnie, która będzie produkować układy dla przemysłu motoryzacyjnego i przemysłowego – inwestycję współfinansuje Komisja Europejska i niemieckie władze.
Rok 2024 okazał się punktem zwrotnym dla TSMC, które odnotowało przychody w IV kwartale na poziomie 26,88 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 37% w skali roku. Chociaż w pierwszym kwartale 2025 firma spodziewa się sezonowego spadku przychodów do 25-25,8 miliarda dolarów, to wynik ten wciąż będzie o 34,7% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Największy udział w przychodach firmy nadal mają układy 5 nm (43%), ale szybko rośnie znaczenie 3 nm, które już stanowią 26% sprzedaży. Z kolei sektor wysokowydajnych obliczeń (HPC) odpowiadał za 53% przychodów w 2024 roku, a sektor smartfonów za 35%.