TSMC podsumowało drugi kwartał 2021 roku. Globalny kryzys chipowy okazał się paliwem dla rekordowych przychodów tajwańskiej firmy.
Aż 11% wzrostu zysku i rekordowe przychody odnotował w drugim kwartale 2021 roku TSMC. Firma zyskuje nie tylko dlatego, że zdołała szybciej niż inni wytwórcy wprowadzić najnowsze metody produkcyjne, ale też ze względu na ogólny problem z niedoborami chipów w ujęciu globalnym.
TSMC jest największym na świecie wytwórca chipów, zarówno gdy weźmiemy pod uwagę firmy działające jako wytwórcy kontraktowi (jak TSMC, ale też Samsung czy Global Foundries), jak i te produkujące chipy na własny użytek (np. Intel). Stan finansowy TSMC dość dobrze oddaje więc stan branży, a ta nie ma powodów do niezadowolenia.
Wyniki finansowe za drugi kwartał 2021 roku TSMC opublikowało dziś rano. Należało spodziewać się dobrych wyników. Firma odnotowała 11% wzrost kwartalnych zysków i rekordowe przychody, wzmocnione przez wywołany pandemią wzrost globalnego popytu na chipy. Zysk netto w okresie kwiecień-czerwiec wzrósł do 134,4 miliarda dolarów tajwańskich, czyli około 4,81 miliarda dolarów amerykańskich. Rok wcześniej było to 120,8 miliarda dolarów tajwańskich. Szacunki analityków giełdowych były jednak jeszcze wyższe, sięgając aż 136,5 miliarda dolarów tajwańskich. Akcje TSMC wzrosły w tym roku o około 16%, co daje jej wartość rynkową 567 miliardów dolarów. Czyni to tajwańskiego wytwórcę 11 najwyżej wycenianą firmą giełdową na świecie.