TSMC twierdzi, że może wypełnić lukę w zamówieniach, jeśli nie będzie w stanie produkować chipów dla Huawei w związku z nowymi restrykcjami.
TSMC mogłoby szybko wypełnić każdą lukę w zamówieniach, gdyby ograniczenia nakładane przez USA na Huawei uniemożliwiły sprzedaż układów scalonych chińskiej firmie – powiedział we wtorek prezes tajwańskiego wytwórcy chipów. Wygląda więc na to, że TSMC ulegnie amerykańskim naciskom.
TSMC produkuje układy scalone dla największych firm na świecie – z usług tajwańskiej firmy korzystają m.in. NVIDIA, AMD, Qualcomm czy MediaTek. Jednym z jej wieloletnich klientów jest też dział HiSilicon firmy Huawei. Jednak umieszczenie Huawei na czarnej liście w USA w związku z obawami o bezpieczeństwo, czy też bardziej, konflikt gospodarczo-polityczny USA z Chinami spowodowało, że największy na świecie wytwórca układów scalonych znalazł się w trudnym położeniu, balansując między dwoma mocarstwami.
Firma w zeszłym miesiącu ujawniła plany budowy fabryki o wartości 12 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych na kilka godzin przed tym, jak Departament Handlu USA przedstawił propozycję zmiany zasad eksportu chipów – ruch, który ograniczy sprzedaż TSMC do Huawei. Nowelizacja wymagałaby licencji na sprzedaż półprzewodników wykonanych za granicą za pomocą technologii amerykańskiej na rzecz Huawei, największego na świecie dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego i drugiego co do wielkości producenta smartfonów.
Zapytany na corocznym walnym zgromadzeniu, czy TSMC może wypełnić lukę w zamówieniach pozostawioną przez odejście zamówień pochodzących od Hisilicon , jeśli amerykańska regulacja zostanie przyjęta, Mark Liu, prezes TSMC, powiedział: „Mamy nadzieję, że tak się nie stanie (…) Ale jeśli tak się stanie, zastąpimy to w bardzo krótkim czasie. (…) Trudno mi przewidzieć dokładnie, jak szybko można go wypełnić”.
Liu powiedział, że TSMC obserwuje, jak reguły są wdrażane i „wciąż studiuje”, co oznaczają dla firmy. Powiedział, że TSMC nie wyklucza możliwości ubiegania się o zwolnienie. Analitycy szacują, że TSMC uzyskuje około 60% przychodów poprzez zamówienia ze Stanów Zjednoczonych i 20% z Chin.
https://itreseller.pl/itrnewaccenture-globalnym-liderem-dostawcow-profesjonalnych-uslug-w-chmurze-w-2020-r-accenture-zostalo-uznane-przez-idc-marketscape-za-najlepszego-dostawce-uslug-w-chmurze-obliczeniowej-na-swiecie/