TSMC wrzuca kolejny bieg i zwiększa produkcję chipów 3nm w fabrykach na Tajwanie
TSMC w czwartek poinformowało, że produkcja chipów w procesie litograficznym 3 nm, ruszyła pełną parą w zakładach na Tajwanie.
Oczekuje się, że proces ten zapewni znaczną poprawę wydajności i efektywności w stosunku do litografii 5nm TSMC, obecnie szeroko stosowanego w produktach Apple, Qualcomm i AMD. Operator zakładów twierdzi, że jego proces N3 (3nm) zaoferuje 60-70% większą gęstość logiczną, 15% większą wydajność, przy jednoczesnym zużyciu 30-35% mniej energii niż proces N5.
Warto zwrócić uwagę, że TSMC dokonuje porównań ze swoim procesem N5, który zaczyna się starzeć, będąc wdrażanym w produktach już od ponad dwóch lat. Kilku producentów układów scalonych, w tym Apple i Nvidia, rozpoczęło już przenoszenie produkcji na węzeł N4 firmy TSMC. Podczas gdy konkurencyjny Samsung przechodzi na tranzystory typu gate-all-around – zwane czasem RibbonFET — TSMC trzyma się sprawdzonej architektury tranzystorów FinFET. Przewiduje się, że firma zdecyduje się na przejście na tranzystory typu gate-all-around w momencie uruchomienia procesu technologicznego 2nm. TSMC już przygotowuje się do budowy fabryk 2nm w parkach naukowych Hsinchu i Central Taiwan.
„TSMC utrzymuje swoje przywództwo technologiczne, jednocześnie znacząco inwestując na Tajwanie” – powiedział w oświadczeniu prezes TSMC Mark Liu. „Ta ceremonia zwiększenia produkcji ilościowej 3nm i rozbudowy zdolności produkcyjnych pokazuje, że podejmujemy konkretne działania w celu opracowania zaawansowanej technologii i zwiększenia zdolności produkcyjnych na Tajwanie”.
Komentarz pojawia się, ponieważ TSMC zostało zmuszone przez ograniczenia handlowe i sankcje do skutecznego rozwidlenia swojego łańcucha dostaw i rozszerzenia na nowe regiony.
Wcześniej w tym miesiącu TSMC potwierdziło, że zbuduje drugą amerykańską fabrykę w Phoenix w Arizonie, która będzie produkować chipy 3nm, gdy zostanie uruchomiona w 2026 roku. Pierwsza fabryka firmy, ogłoszona w 2020 roku, ma zostać uruchomiona w 2024 roku i produkować chipy 4nm.