TSMC z ambitnym planem redukcji emisji. Chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku

Z okazji Dnia Ziemi tajwański gigant półprzewodnikowy TSMC ogłosił dołączenie do globalnej inicjatywy Science Based Targets (SBTi), prezentując szczegółowy plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Firma stawia na ścisłą współpracę z partnerami i innowacyjne technologie redukcji emisji.
TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), największy na świecie producent chipów foundry, ogłosił 22 kwietnia 2025 roku przystąpienie do inicjatywy Science Based Targets (SBTi). Firma wyznaczyła ambitną, ale jasno określoną ścieżkę dekarbonizacji zgodną z celami Porozumienia Paryskiego.
Strategia obejmuje wszystkie trzy zakresy emisji gazów cieplarnianych: bezpośrednie (Scope 1), pośrednie związane z zakupem energii (Scope 2) oraz emisje w całym łańcuchu wartości (Scope 3). TSMC planuje osiągnąć szczyt emisji w 2025 roku, powrócić do poziomu z 2020 roku do 2030, a następnie całkowicie zredukować emisje netto do 2050 roku. Już dziś firma przoduje w branży pod względem liczby certyfikatów LEED – posiada ich aż 53 na poziomie złotym lub wyższym.
Jednym z filarów transformacji jest zwiększenie udziału energii odnawialnej. TSMC zamierza osiągnąć poziom 60% (RE60) do 2030 roku i pełną transformację (RE100) do 2040 roku – dziesięć lat wcześniej niż pierwotnie planowano. Już teraz wszystkie biura i zagraniczne zakłady spółki korzystają w 100% z energii odnawialnej, a globalny udział wyniósł w 2024 roku ponad 14%.
Działania w zakresie Scope 3 obejmują m.in. 20-letnią umowę wspólnych zakupów 20 000 GWh energii odnawialnej, gwarantującą stabilność cen dla dostawców i spółek zależnych. Inicjatywa subsydiowania modernizacji sprzętu u lokalnych dostawców pierwszego rzędu ma przynieść redukcję emisji o 450 tys. ton rocznie – równoważną pochłanianiu CO₂ przez 45 tys. hektarów lasu.

W 2025 roku TSMC wdraża również porozumienie GREEN (Greenhouse Gas Reduction, Emissions Elimination & Neutrality) dla dostawców, które podpisało już ponad 50 firm odpowiedzialnych za 90% emisji w łańcuchu dostaw. Celem jest osiągnięcie RE85 w produkcji na Tajwanie i RE100 w zakładach zagranicznych do 2030 roku oraz zgodność z celami SBT do 2035 roku.
„Zaangażowanie biznesu to kluczowy element globalnej transformacji niskoemisyjnej” – komentuje dr C.C. Wei, prezes TSMC i przewodniczący Komitetu ESG. – „Nasza współpraca z partnerami, innowacyjne technologie i determinacja w dążeniu do celów środowiskowych odzwierciedlają naszą odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń.”
Znaczenie tych działań wykracza poza samą firmę. Według Industrial Technology Research Institute, każdy kilowatogodzina energii zużyta przez TSMC przy produkcji układów scalonych dla systemów HPC (High Performance Computing) może przynieść globalnie oszczędność 6,8 kWh dzięki efektywniejszym technologiom ICT.
TSMC co roku weryfikuje swoje cele klimatyczne, modyfikując je zgodnie z zasadą „zaczynania od końca” – czyli wizją pełnej neutralności klimatycznej. Inicjatywa SBTi, której uczestnikiem jest tajwański gigant, pomaga firmom w opracowywaniu celów redukcji emisji zgodnych z najnowszymi ustaleniami naukowymi, mających na celu ograniczenie wzrostu temperatury globalnej poniżej 1,5°C.