TSUE orzeka na korzyść Intela i kończy wieloletnią sprawę antymonopolową
Trybunał Sprawiedliwości UE, najwyższy sąd w Europie, orzekł w czwartek na korzyść Intela, kończąc tym samym prawie dwudziestoletnią walkę między amerykańskim producentem chipów a regulatorami UE, którzy twierdzili, że próbował on udaremnić działania rywala.
Komisja Europejska nałożyła na Intel karę pieniężną za udzielanie rabatów producentom komputerów Dell, Hewlett-Packard Co, NEC i Lenovo za kupowanie większości ich chipów od Intela, co regulatorzy uznali za próbę zablokowania Advanced Micro Devices.
„Trybunał Sprawiedliwości oddala apelację Komisji, tym samym podtrzymując wyrok Sądu Pierwszej Instancji” – orzekł sąd.
Regulatorzy generalnie sprzeciwiają się rabatom oferowanym przez dominujące firmy, ponieważ obawiają się, że mogą one być antykonkurencyjne, podczas gdy firmy twierdzą, że organy egzekwujące muszą udowodnić, że rabaty mają skutki antykonkurencyjne, zanim zostaną ukarane.
Regulatorzy UE początkowo nałożyli na Intel karę pieniężną w wysokości 1,06 miliarda euro (1,14 miliarda dolarów), ale niższy trybunał uchylił tę karę. Sprawa Intela nabrała rozpędu na początku tego roku, gdy doradca sądu stwierdził, że organy regulacyjne nie przeprowadziły prawidłowej analizy ekonomicznej.