Twórca sieci World Wide Web, Sir Tim Berners-Lee chce przywrócić użytkownikom kontrolę nad ich danymi
Założyciel World Wide Web, Sir Tim Berners-Lee, podzielił się swoją wizją przyszłości i ma nadzieję, że może być ona jeszcze lepsza niż obecne spekulacje dotyczące Web3.
Początkowo stworzona sieć została wykreowana jako narzędzie do współpracy online, komunikacji i platformy wymiany danych dla naukowców, pierwsza strona internetowa została stworzona dla badaczy w CERN i ustanowiła standardy używane do dziś, takie jak adresy URL, HTTP i HTML. Internet stał się powszechny, gdy wszedł w fazę Web2, która utorowała drogę aplikacjom i platformom mobilnym. Był to również czas wprowadzenia chmury, która stanowi podstawę wielu dzisiejszych działań obliczeniowych.
Berners-Lee pracuje obecnie nad nowym standardem udostępniania danych, zwanym Solid, który ma zyskać wsparcie dla narzędzi zarządzania tożsamością, takich jak globalne pojedyncze logowanie (SSO), globalna kontrola dostępu oraz uniwersalne API skoncentrowane na ludziach.
Solid ma rzucić wyzwanie idei, że dochody dla sieci powinny pochodzić głównie z reklam, zamiast tego kładąc nacisk na prywatność. Idea polega na tym, że użytkownicy mogą udostępniać swoje dane w interoperacyjnych, zdecentralizowanych magazynach danych zwanych „Pods”.
Aby skomercjalizować projekt, Berners-Lee pracuje nad rozwojem nowej firmy Inrupt, która składa się z inwestorów, przedsiębiorców, deweloperów i naukowców. Firma twierdzi, że jej celem jest „umieszczenie jednostek w kontroli nad ich danymi, oraz danie organizacjom nowych możliwości tworzenia wartości dla klientów i umożliwienie deweloperom prosperowania na otwartym rynku innowacji.”
Według VentureBeat, Berners-Lee używał już Solid do przechowywania własnych danych, w tym wyciągów bankowych, dokumentów, zdjęć, muzyki, danych IoT i danych dotyczących ćwiczeń. W tym przypadku podobno uzyskuje dostęp do swoich danych za pośrednictwem komputera Mac Mini.
Uważa on, że znaczenie tej nowej ery może być większe niż jej pierwsza iteracja, widząc ogromne korzyści w zakresie bezpieczeństwa dla klientów osobistych, a także organów rządowych i opieki zdrowotnej.