Twórca systemów Linux, Linus Torvalds, przeniósł się prywatnie na platformę sprzętową AMD po ponad 15 latach na CPU Intela.

Linus Torvalds to dla branży IT człowiek-legenda. Twórca Linuxa, jeden z orędowników otwartego oprogramowania i dość surowy komentator rzeczywistości technologicznej, po 15 latach porzucił platformę Intela i skierował się ku procesorom AMD. 

Przy okazji wydania nowego jądra systemu, wersji 5.7-rc7, Torvalds powiedział, że sercem jego aktualnego komputera jest układ AMD, a nie, jak przez ostatnie 15 lat – CPU Intela. Jaki dokładnie CPU wybrał twórca Linuxa?

Biorąc pod uwagę zastosowania, które mogą pojawić się w toku użytkowania tego komputera wybór jest dość zrozumiały. Fiński programista wybrał AMD Threadripper 3970X, a więc 32-rdzeniowy, 64-wątkowy układ wykonany w 7 nm, dysponujący aż 128 MB pamięci podręcznej cache L3. Normalnemu użytkownikowi tak zbudowany procesor raczej nie przyniósłby wyraźnej korzyści względem „cywilnych” Ryzenów, ale Torvalds to nie jest normalny użytkownik. Kompilatory potrafią dobrze wykorzystać dużą moc obliczeniową CPU, a do tego właśnie, jak możemy przypuszczać, twórca Linuxa głównie wykorzystuje swój prywatny komputer. Chociaż z drugiej strony, sam zainteresowany twierdzi, że programowaniem już niemal się nie zajmuje, bo za dużo czasu zabiera mu odpisywanie na maile.

Niby nic wielkiego – jeden człowiek przesiadł się na platformę AMD. Ale Linus Torvalds ma dość wyjątkową pozycję jako twórca systemów Linux – charakteryzujących się zresztą aktywną społecznością. Niewykluczone, że część „linuksiarzy” pójdzie za jego przykładem. Poza tym świadczy to także o pewnej rynkowej zmianie, którą obserwujemy w wielu obszarach rynku. AMD przestało być „tym drugim producentem” i jest coraz częściej wybierane tak w desktopach, jak i laptopach czy serwerach.

https://itreseller.pl/itrnewczyzby-czekala-nas-fala-nowych-ukladow-graficznych-amd-w-sieci-pojawily-sie-przecieki-ujawniajace-az-10-nowych-gpu-rdna2/