Tylko 18% firm produkcyjnych wdrożyło pełne zabezpieczenia cybernetyczne przy implementacji AI

Choć aż 94% firm produkcyjnych w Polsce deklaruje, że analizuje kwestie cyberbezpieczeństwa podczas wdrażania sztucznej inteligencji, to tylko niewielka część z nich faktycznie inwestuje w kompleksową ochronę – wynika z badania EY. Zaledwie 18% firm z tej branży zdecydowało się na pełne zabezpieczenie systemów AI.
Raport „Jak polskie firmy wdrażają AI”, przygotowany na zlecenie EY, pokazuje znaczną rozbieżność między świadomością zagrożeń a realnymi działaniami. Tylko 34% firm produkcyjnych wskazało, że inwestycje w AI objęły również obszar cyberzabezpieczeń. Dla porównania, w handlu ten odsetek sięga 49%. Co więcej, firmy produkcyjne częściej wybierają rozwiązania proceduralne, takie jak szkolenia (45%), niż techniczne (30%), a jedynie nieliczne łączą oba podejścia.
Szczególnie newralgicznym obszarem w przemyśle jest strefa OT (Operational Technology), która obejmuje m.in. systemy automatyki i czujniki sterujące maszynami w czasie rzeczywistym. Jej niewystarczające zabezpieczenie może prowadzić do przestojów, uszkodzeń maszyn, a nawet manipulacji w składzie produktów.
„Postępująca digitalizacja sprawia, że w firmach pojawiają się nowe obszary, które trzeba zabezpieczyć. Branża produkcyjna jest szczególnie narażona, ponieważ zazwyczaj pamiętamy o zabezpieczeniu naszych komputerów czy telefonów, ale mało kto myśli o tym, że hakerzy mogą wedrzeć się nawet przez telewizor, drukarkę czy niezaktualizowany sterownik w fabryce. Wdrożenie narzędzi AI to dla firm olbrzymie korzyści, ale też i nowe ryzyka, ponieważ hakerzy już nauczyli się stosować nowe techniki ataku, jak chociażby manipulowanie danymi wejściowymi dla sztucznej inteligencji. Dlatego kwestie zabezpieczeń powinny być priorytetem przy inwestycji w nowe technologie” – powiedział partner EY, lider obszaru cyberbezpieczeństwa w regionie EMEIA Piotr Ciepiela, cytowany w komunikacie.
Badanie przeprowadzono w IV kwartale 2024 roku przez Cube Research na zlecenie EY Polska. Objęło ono 501 średnich i dużych przedsiębiorstw z branż produkcyjnej, usługowej i handlowej.