Ucieczka w technologię – jak firmy reagują na kryzys?

Podczas gdy zwolnienia mają miejsce, zwłaszcza w niektórych branżach, decydenci finansowi we wszystkich regionach inwestują w automatyzację i technologię łańcucha dostaw, ponieważ firmy reagują na inflację i utrzymujące się obawy przed możliwą recesją.

Według nowego badania firmy Taulia, decydenci finansowi we wszystkich regionach inwestują w automatyzację (37%) i technologię łańcucha dostaw (37%), ponieważ firmy reagują na inflację i utrzymujące się obawy przed recesją.

Według Cedrica Bru, dyrektora generalnego Taulii, „zacieśnianie polityki pieniężnej w celu zwalczania inflacji wzbudziło obawy o recesję w wielu regionach. Podczas gdy zwolnienia mają miejsce, zwłaszcza w niektórych branżach, zachęcające jest to, że firmy badają alternatywy dla ekstremalnych cięcia kosztów, które charakteryzowały poprzednie recesje. Obserwujemy również silny trend inwestycyjny, ponieważ liderzy biznesowi starają się zaszczepić odporność i znaleźć kreatywne sposoby kontynuowania działalności w obliczu przeciwności losu (…) Ta wiedza jest nieocenionym źródłem informacji dla firm, które chcą zreorganizować swoje łańcuchy dostaw i ponownie przemyśleć swoje rozwiązania finansowe, aby dostosować się do szybko zmieniającego się środowiska biznesowego, w którym priorytety są teraz zupełnie inne niż kilka miesięcy temu”. 

Ankieta, którą przeprowadzono wśród ponad 500 decydentów finansowych wyższego szczebla w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Singapurze, wykazała, że firmy w Singapurze i Stanach Zjednoczonych są bardziej skłonne do inwestowania w technologię i infrastrukturę niż do podejmowania środki ograniczające, takie jak znalezienie tańszych dostawców, zmniejszenie kosztów personelu i bardziej wydajna praca z surowcami i energią. w miarę utrzymywania się niepewności gospodarczej.

Amerykańscy decydenci stwierdzili, że priorytetowo traktują inwestycje w automatyzację (43%) i technologię zarządzania łańcuchem dostaw (41%) wraz z redukcją kosztów (41%). Decydenci finansowi w Singapurze są bardziej skłonni do inwestowania w technologię zarządzania łańcuchem dostaw (46%) i automatyzację (44%) niż w redukcję kosztów (37%).

Wygląda więc na to, że czołowe gospodarki świata w sytuacji kryzysu odpowiadają nie tylko zwolnieniami, ale też modyfikacjami swojego sposobu funkcjonowania. Optymalizacja nie oznacza jedynie, niczym w polskich latach 90-tych, masowych zwolnień, ale  też usprawnienia techniczno-organizacyjne.

Microsoft wspólnie z firmą Intel podczas uroczystej gali Channel Connect 2022, nagrodzili najlepsze firmy partnerskie.