UE domaga się informacji od 17 firm technologicznych w tym od Amazona, Apple’a i Meta
Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wysłała wnioski o informacje na mocy unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA) do 17 firm technologicznych, które uważa za bardzo duże platformy internetowe i wyszukiwarki.
UE zwróciła się do przedsiębiorstw z prośbą o dostarczenie do 9 lutego dodatkowych informacji na temat środków podjętych w celu zapewnienia dostępu do danych, które mogą być istotne dla zbliżających się wyborów do UE i krajowych, a także zwalczania nielegalnych treści i towarów sprzedawanych w Internecie.
Ustawa DSA weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku i nakłada na bardzo duże platformy internetowe i wyszukiwarki obowiązek podjęcia większych wysiłków w celu zwalczania nielegalnych treści i zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.
Organ zakomunikował, że skontaktował się z AliExpress, Amazon Store firmy Amazon, AppStore firmy Apple, Booking.com, Facebookiem i Instagramem firmy Meta, wyszukiwarką Google firmy Alphabet, Google Play, Mapy Google i Zakupy Google, LinkedIn i Bing, Pinterestem, Snapchatem, TikTokiem, YouTube’em i Zalando.
W grudniu 2023 r. Komisja wszczęła pierwsze dochodzenie w ramach DSA wobec przedsiębiorstwa X z branży mediów społecznościowych w związku z podejrzeniami o naruszenie jego obowiązków.