UE musi zapłacić tylko część opłat prawnych żądanych przez Qualcomm
Drugi najwyższy sąd w Europie stwierdził, że unijne organy regulacyjne powinny zapłacić 785 857,54 euro opłat prawnych na rzecz Qualcomm, czyli niecałe 10% z 12 milionów euro, o które ubiegał się amerykański producent chipów po wygraniu apelacji od kary antymonopolowej.
Jak podaje Reuters, sąd z siedzibą w Luksemburgu stwierdził, że liczba przepracowanych godzin i stawki godzinowe zastosowane w pozwie Qualcomm były „w sposób oczywisty nadmierne”.
Qualcomm przedstawił swój projekt prawny Komisji Europejskiej w 2022 r. po tym, jak Sąd poparł walkę amerykańskiej grupy z unijną karą antymonopolową nałożoną w 2018 r. na kwotę 997 mln euro i nakazał organowi regulacyjnemu pokrycie kosztów prawnych Qualcommu.
Komisja zakwestionowała jednak żądaną przez spółkę kwotę 12 041 755,80 euro, twierdząc, że kwota ta powinna być równa 405 315 euro. Qualcomm stwierdził, że nakłady były duże ze względu na wagę i złożoność sprawy oraz ilość pracy wykonanej przez 19-osobowy zespół.
Sędziowie w orzeczeniu z 29 lutego zamieszczonym na stronie internetowej sądu odrzucili argumenty amerykańskiej spółki, twierdząc, że sądy interesują się jedynie całkowitą liczbą godzin pracy niezbędnych do przeprowadzenia postępowania sądowego, niezależnie od liczby prawników zaangażowanych w sprawę. Stwierdzili też, że stawki godzinowe nie zostały przedstawione w odniesieniu do konkretnych, jasno określonych zadań oraz że znaczna ilość badań i analiz oraz przedłożone przed sądem liczne dokumenty nie były wystarczające, aby uzasadnić żądane kwoty lub że związana z nimi praca została koniecznie poniesiona.
„Żądanie strony skarżącej jest niewystarczająco uzasadnione i wyraźnie wygórowane zarówno w odniesieniu do żądanych kwot, jak i liczby godzin oraz związanych z nimi stawek godzinowych” – stwierdzili sędziowie.
Sąd ustalił łączną kwotę wynagrodzenia obejmującą wydatki dla kancelarii prawnej Quinn Emanuel na 754 190 euro oraz 31 667,54 euro dla firmy doradztwa gospodarczego Compass Lexecon/FTI.
Sędziowie odrzucili wniosek o kwotę 302 658,10 euro na usługi prawne świadczone przez kancelarię Cravath Swaine & Moore, ponieważ dotyczyły one dokumentów uzyskanych w postępowaniu w USA, a następnie przedstawionych jako dowód w postępowaniu sądowym UE.