Ujawniono nowe dane dotyczące gniazda AMD AM5 – 1718 pinów, do 170 W TDP i, najważniejsze dla wielu, zgodność z układami chłodzenia dla AM4.

Wyciekły szczegóły dotyczące gniazda AMD AM5, które będzie obsługiwać procesory Ryzen nadchodzących generacji. 

Najważniejszą informacją jest fakt, że według nowych dokumentów, AM5 zachowa kompatybilność z systemami chłodzenia projektowanymi dla AM4, i to pomimo poważnych zmian w konstrukcji samego gniazda. Dzieje się tak, ponieważ wsporniki mocujące i otwory montażowe znajdują się w tej samej pozycji.

Dowiadujemy się także, że platforma AMD AM5 będzie obejmować sześć różnych segmentów, począwszy od flagowej klasy procesorów 170 W, która jest zalecana do chłodzenia cieczą (280 mm lub więcej). Wygląda na to, że AMD szykuje wysoko taktowane CPU, zapewne z podbitymi napięciami i odblokowanym mnożnikiem. Segment niżej mają się znaleźć jednostki 120 W TDP, w których zaleca się stosowanie wysokowydajnych coolerów powietrznych. Co ciekawe, warianty 45-105W są wymienione jako segmenty termiczne SR1/SR2a/SR4, co oznacza, że ​​podczas pracy w standardowej konfiguracji wymagałyby standardowych rozwiązań radiatora.

Jak pokazują obrazy z dokumentów, procesory AMD Ryzen Raphael do komputerów stacjonarnych będą miały kwadratowy kształt (45×45 mm), ale będą miały dość poprzycinany na bokach rozpraszacz ciepła. Skąd taka konstrukcja? Nie do końca wiadomo.

Nowa generacja procesorów Ryzen do komputerów stacjonarnych opartych na architekturze Zen 4 będzie nosiła nazwę kodową Raphael i zastąpi procesory stacjonarne Ryzen 5000 oparte na Zen 3 o nazwie kodowej Vermeer. Z aktualnych informacji wynika, że ​​procesory Raphael będą oparte na architekturze Zen 4 w 5 nm  i będą wyposażone w 6 nm matryce I/O w chipletach. AMD zasugerowało zwiększenie liczby rdzeni swoich głównych procesorów desktopowych nowej generacji, więc możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu w stosunku do obecnego maksimum 16 rdzeni i 32 wątków.

Oczekuje się, że procesory Raphael będą wyposażone w wbudowaną grafikę RDNA 2, co oznacza, że ​​podobnie jak główna linia komputerów stacjonarnych Intela, główna linia AMD będzie również obsługiwać grafikę iGPU. Jeśli chodzi o samą platformę, otrzymamy zupełnie nową platformę AM5, która będzie obsługiwać pamięć DDR5 i PCIe 5.0. Procesory Raphael nie są spodziewane jednak przed końcem 2022 roku.

 

Lenovo ogłosiło dziś rekordowe wyniki finansowe Grupy za pierwszy kwartał, podwojono dochód netto w ramach strategii kontynuacji zrównoważonego wzrostu rentowności i długofalowego rozwoju!