Układ graficzny Intel Data Center Max wykorzystuje 16-pinowe złącze zasilania 12VHPWR
Najwydajniejsze układy graficzne Data Center GPU Max firmy Intel, o nazwie kodowej Ponte Vecchio, będą dostępne w formie modułów OAM przeznaczonych dla maszyn typu blade do superkomputerów. Firma przygotowuje także skromne karty rozszerzeń Data Center GPU Max, które mogą trafić do serwerów i stacji roboczych klasy średniej. Karty te będą zgodne z najnowszym trendem i wyposażone w złącze zasilania 12VHPWR.
Intel Data Center GPU Max 1100 wykorzystuje okrojoną, single-stack’ową wersję procesora Intel Ponte Vecchio, który posiada 56 rdzeni obliczeniowych Xe-HPC z 448 512-bitowymi silnikami wektorowymi, 448 4096-bitowymi silnikami macierzowymi, 56 rdzeni ray tracingowych oraz 48GB pamięci HBM2E. Jednostka pobiera do 300W mocy. Jak się okazuje, karta graficzna opiera się na pomocniczym złączu zasilania PCIe 5.0, jak wynika z materiału wideo Intela.
Nvidia była pierwszą firmą, która zastosowała złącze zasilania 12VHPWR w konsumenckiej karcie graficznej – GeForce RTX 4090. Niestety, na razie złącza 12VHPWR mają paskudną reputację wśród entuzjastów. Pojawiło się 20 zgłoszeń użytkowników o stopieniu się 16-pinowego adaptera zasilania i trzy przypadki, w których samo 16-pinowe złącze zasilania uległo takim samym stopieniom. Andreas Schilling z HardwareLuxx.de żartobliwie napisał na Twitterze: „Miejmy nadzieję, że ci eksperci z centrów danych wiedzą lepiej, jak poprawnie włożyć adapter 12VHPWR”. Pojawiło się kilka teorii od ekspertów w tej dziedzinie, ale nic rozstrzygającego, ponieważ wciąż czekamy na wyniki dochodzenia Nvidii.
Nie jest jasne, dlaczego Intel zastosował złącze zasilania 12VHPWR w swojej 300W karcie. Mimo wszystko możliwe, że firma zdecydowała się przyjąć rozwiązanie PCIe Gen5 dla swojego układu graficznego, który będzie wykorzystywany przede wszystkim z serwerami Intel Xeon Sapphire Rapids zaprojektowanymi wokół nowego standardu.
Układ graficzny Intel Data Center GPU Max 1100 przeznaczony jest zarówno dla serwerów głównego nurtu, jak i dla stacji roboczych wykorzystywanych przez osoby prywatne, które potrzebują bardzo wysokiej wydajności AI (tj. INT8, BF16, FP16 itp.) i HPC (tj. FP64) dla sztucznej inteligencji/głębokiego uczenia oraz różnych obciążeń obliczeniowych i symulacyjnych. Wykorzystując interkonekty Xe-Link, karta może pracować jako pojedyncza karta, w parach lub w konfiguracjach 4-kanałowych. Po zainstalowaniu czterech takich akceleratorów w komputerze PC będą one pobierać 1200W, co w żadnym wypadku nie jest dużo. Jednak przy czterech potencjalnie niebezpiecznych złączach zasilania, taki system można nazwać mało bezpiecznym.
Obecnie tylko karty Nvidii GeForce RTX 4090 i GeForce RTX 4080 (premiera 16 listopada) wykorzystują złącza zasilania 12VHPWR. Zarówno karty graficzne AMD z serii Radeon RX 7900, jak i Arc Alchemist Intela wykorzystują standardowe ośmiopinowe złącza zasilania pomocniczego PCIe.